Maminka Katka z Prahy

You are here:

Katčin příběh, se kterým se nám svěřila
Samoživitelkou je Katka už víc než osm let, tedy od doby, co zjistila, že je těhotná: “Otec Jonáše s námi nebyl, vztah jsme vlastně ukončili ihned po zjištění těhotenství. Neměla jsem kam jít, moje maminka tou dobou již nežila a k tatínkovi jsem jít nemohla. Nakonec jsem vše zvládla. Po narození syna jsem občas pracovala z domova pro jednoho známého a, i když to nebylo lehké, dalo se žít. Později, když šel Jonáš do školky, jsem si našla fajn práci. Také jsem od města dostala k pronájmu obecní sociální garsoniéru. Dařilo se nám celkem normálně, i když skromně. Pak jsem se přes kolegu v práci seznámila s otcem Amálie a skočila jsem mu lidově řečeno na špek. Tvrdil, že se o nás chce starat a mít další, vlastní děti. Když jsem otěhotněla, zjistila jsem, že mi celou dobu lhal o své finanční situaci a že si nás k sobě nastěhovat nehodlá a ani neplánuje pronajmout větší byt a nebude nás ani nikterak podporovat.”

Pád na dno a ztráta práce kvůli covidu
“Co je pro mě teď nejhorší, tak je to ten pád na sociální a finanční dno a ta bezvýchodnost situace.” Katka sice neměla na růžích ustláno, ale vždy se o sebe a své děti uměla postarat. “Docela dobře vše fungovalo do letošního jara. První den prvního lockdownu naše firma přišla o zakázky, a já okamžitě o přivýdělek.” Katka se snaží také platit dluhy, které narostly po úmrtí její matky za nájemné a příslušenství. Příjmy má z rodičovského příspěvku, přídavků na dítě, příspěvku na bydlení a hmotné nouze. Z toho platí nájem, energie, internet kvůli distanční výuce, dále platí dětem výdaje spojené s docházkou do školy, jako je družina, obědy ve škole, nebo učebnice a potřeby do školy. Alimenty na Jonáška nedostává, a právě teď řeší vymáhání přes Alimenty dětem. Amálky otce raději neuvedla do rodného listu, a tak na alimenty nemá nárok.

Ideální je práce z domova
Katka se snaží zajisti svým dětem lepší život i tím, že si zvyšuje své vzdělání. Dodělala si střední školu a přihlásila se na vysokou. Ráda by v budoucnu pracovala jako nutriční terapeutka: ”Povahou bych řekla, že jsem činorodý člověk. Chyby z minulosti se snažím napravit, budoucnost se nám snažím zajistit a neřekla bych o sobě, že je pro mě přirozené být ve vleku událostí. V posledním zaměstnání jsem byla téměř pět let, nejdříve jako asistentka, pak jako office manager, se zodpovědností za marketing a fakturaci – řekla bych, že zvládám jakoukoliv administrativní činnost. Pokud bych mohla pracovat z domova, začala bych klidně hned.”