Maminka Jana z Olomouce

You are here:
Kvůli nemoci mám invalidní důchod a vše se tím komplikuje.

Období pomoci: 

Září – květen 2022
Maminka Jana (44 let) je samoživitelkou čtyři roky a stará se o tři děti – dceru Nikolu (23 let), syna Matěje (15 let) a syna Daniela (7 let). Každé z dětí má jiného otce, žádný z otců o dítě nejeví zájem. Naštěstí má Jana rodiče a blízké známé, kteří jí hodně pomáhají.

“S otcem dcery Nikol jsem se seznámila, když mi bylo dvacet let. Byl o osm let starší. Bezhlavě zamilovaná jsem hned otěhotněla, bydleli jsme u mých rodičů. Z počátku bylo vše sluncem zalité, až do doby, kdy mě poprvé napadl, to jsem byla v sedmém měsíci těhotenství. Postupně začala na povrch vyplouvat jeho kriminální minulost, často u nás zvonila policie a hledala ho. Vracel se domů v pozdních hodinách v podnapilém stavu. Agresivní byl i po narození dcery. Mému otci se jeho chování nelíbilo a chtěl, aby se odstěhoval. Často jsem ho omlouvala, ale rychle jsem zjistila, že mám tátu poslechnout, a to ve chvíli, kdy mě partner podruhé napadl a hrubě znásilnil,” vypráví Jana své nepěkné zážitky z prvního vztahu. Jana svého přítele opustila, když bylo dceři Nikol osmnáct měsíců. Od té doby o něm neslyšela, pouze od něj dostává výživné na dceru.

Krásný vztah zpečetěný v kostele

Později Jana poznala svého dalšího osudového muže, se kterým má syna Matěje: “Svého bývalého manžela jsem poznala, když byly dceři čtyři roky. Vzal dceru skoro za svou. Měli jsme krásný, harmonický vztah, který jsme po dvou letech zpečetili v kostele. Rok po svatbě jsem otěhotněla a narodil se nám syn Matěj. Už před těhotenstvím se chování manžela hodně změnilo, vracel se pozdě v noci z práce domů, přestal téměř komunikovat. Velmi rychle jsem pochopila proč. V osmém měsíci těhotenství jsem v jeho kalhotách našla účet z penzionu, bylo na něm datum, kdy mi manžel zrovna volal, že se vrátí pozdě v noci. Když jsem mu účet ukázala, přiznal, že má milenku a chce se nechat rozvést. Po vzájemné dohodě jsme se rozvedli, když byl Matýskovi zhruba rok a půl”. Manžela pak Jana viděla už jen u soudu a z manželství jí zůstalo spoustu dluhů.

Třetí partner, třetí dítě a vážná nemoc

“Třetího partnera jsem poznala, když bylo Danečkovi sedm let. Opět láska jako z románu, za tři měsíce od seznámení jsem otěhotněla a narodil se nám Daneček. Vše bylo krásné, potom ale příteli začali chybět kamarádi a hospody. Před naším seznámením byl častým návštěvníkem těchto zařízení. Najednou se z hodného a laskavého muže stal hádavý chlap, kterého se děti bály. Rozešli jsme se, když byly Danečkovi tři roky. Nechtěla jsem, aby děti vyrůstaly v hádkách,” vysvětluje Jana důvody rozpadu vztahu s otcem jejího třetího dítěte. Alimenty platí naštěstí všichni tatínkové.
Janu kromě nepovedených vztahů potkala i závažná nemoc, kvůli které je dnes v invalidním důchodu: “Lékaři mi našli na levé ledvině zhoubný nádor. Ten mi sice v roce 2017 úspěšně vyoperovali, ale pohnuly se mi dva obratle, které mi tlačí na kořenové nervy a z toho mám velké bolesti. Obvodní lékařka mi doporučila, abych si zažádala o invalidní důchod. Od roku 2019 mám invalidní důchod druhého stupně”.
Jana se přesto snaží, aby se alespoň částečně mohla vrátit do pracovního procesu: “Udělala jsem si kurz pracovnice v sociálních službách a jsem přihlášena i do kurzu chůva pro děti předškolního věku.”

Jak jsme pomohli

  • Potraviny
  • Zdravotní matrace pro maminku
  • Rohová sedačka
  • Sedací vaky (taburety) nebo konferenční stolek
  • Poukázka na nákup oblečení a obuvi

Fanděte této mamince spolu s námi!

Tento příběh je sepsaný na základě podkladů a dokumentů, které projektu Fandi mámám poskytla maminka samoživitelka. Projekt nemůže ručit za morální bezúhonnost dané maminky. Každý dárce/dárkyně mají možnost se s vybranou maminkou spojit, popovídat si s ní, a dle vlastního uvážení se rozhodnout, zda právě jí svou pomoc nabídne. Projekt Fandi mámám propojuje samoživitelku s případnými dárci. Více informací najdete v záložce Nejčastější dotazy.

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!