Otec dětí neplatí výživné. Kam se můžu obrátit?

You are here:

Máte několik možností. Pomoct vám může buď státní instituce (policie, úřady), nebo neziskové organizace. Zde nabízíme několik tipů. 

Alimenty dětem 

Společnost, která vám zdarma pomůže s vymáháním alimentů. Na webu nezávazně vyplníte údaje do formuláře, oni vás kontaktují s detailními informacemi. Po dodání potřebných dokladů vás propojí s advokátem, který dlužníka nejprve vyzve k zaplacení, případně se obrátí na exekutorský úřad a alimenty vymáhá touto cestou. Za služby neplatíte. Platí ten, co dluží alimenty. Pracují v celé ČR.

Alimenty dětem

 

Advokáti 

Profesionálové, kteří poskytují právní služby. Můžou za vás podat návrh na soud o určení  výše alimentů. Advokáta můžete hledat podle místa bydliště. Za služby platíte dle domluvy s advokátem. Je možné požádat o bezplatnou pomoc.

Seznam advokátů celá ČR

Žádost o bezplatnou právní pomoc

 

Exekutoři 

Profesionálové, kteří vymáhají dluhy. Pokud máte rozhodnutí soudu o výši alimentů, umějí pomoct. Exekutora můžete hledat podle místa bydliště. Jejich služby platí ten, co dluží alimenty. 

Seznam exekutorů celá ČR

 

Náhradní výživné

Pokud máte soudem stanovené výživné, otec dětí neplatí a výživné vymáháte přes exekutora, můžete požádat o náhradní výživné. Dostat můžete maximálně 3.000 Kč. Žádost se podává přes Úřad práce v místě bydliště. Na internetových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí najdete detailní návod i s příklady a odpověďmi na často kladené otázky.

Náhradní výživné – informace a formuláře 

 

OSPOD

Orgány sociálně právní ochrany dětí hájí zájmy dítěte ve složitých situacích. Najdete ho na městském úřadě. Může pomoci i ohledně výživného. Organizace “Šance dětem” má zpracovaný přehled, co OSPODy umí a jak vám můžou pomoct.

Šance dětem – OSPODy 

OSPODy Jihočeský kraj