Mám problémy s bydlením, nemůžu najít nebo nemám na kauci

You are here:

Některé organizace pomáhají pouze “ověřeným maminkám”, tzn. takovým, které mají např. doporučení OSPOD nebo terénního pracovníka nebo jiné organizace.  Proto si pečlivě přečtěte podmínky na internetových stránkách jednotlivých organizací, o jejichž pomoc máte zájem, ať víte, jaké dokumenty od Vás budou požadovat.

Máte několik možností. Pomoct vám může buď státní instituce (policie, úřady), nebo neziskové organizace. Zde nabízíme několik tipů. 

Women for women (projekt Bydlím, tedy jsem)

Organizace, která pomáhá prověřeným samoživitelům a samoživitelkám v tíživé situaci, třeba když potřebují bydlení. Mohou poskytnout kauci až 25.000 Kč. Působí v celé ČR.

Kauce na bydlení 

Charita

Organizace, která pomáhá lidem v nouzi v mnoha životních situacích. Provozují azylové domy nebo poskytují poradenství. Konkrétní služby můžete hledat podle místa svého bydliště. Kontakty na další možnosti pomoci s bydlením: 

Charita – bydlení 

Úřad práce

Při hledání nového bydlení si dávejte pozor, jestli jde o nájemní nebo podnájemní smlouvu a jaké jsou podmínky – poraďte se na Úřadu práce, abyste měly nárok na příspěvky na bydlení. U družstevních bytů jde téměř vždy o podnájem. 

Dávky mimořádné okamžité pomoci

Pokud se stěhujete a potřebujete pomoc s kaucí nebo jiným jednorázovým výdajem na bydlení, můžete požádat o dávku mimořádné okamžité pomoci na Úřadu práce. Formulář žádosti najdete zde. Žádost podáváte na Úřadu práce, v místě, kde bydlíte. Nemusí to být místo trvalého bydliště.

Dávka mimořádné pomoci

JIHOČESKÝ

Úřady práce – Jižní Čechy

JIHOMORAVSKÝ

Úřady práce – Jihomoravský kraj

KARLOVARSKÝ

Úřady práce – Karlovarský kraj

KRÁLOVÉHRADECKÝ

Úřady práce – Královéhradecký kraj

LIBERECKÝ

Úřady práce – Liberecký kraj

MORAVSKOSLEZSKÝ

Úřady práce – Moravskoslezský kraj

OLOMOUCKÝ

Úřady práce – Olomoucký kraj

PARDUBICKÝ

Úřady práce – Pardubický kraj

PLZEŇSKÝ

Úřady práce – Plzeňský kraj

PRAHA

Příspěvky z fondu bydlení

Praha nabízí svým obyvatelům pomoc s úhradou nákladů na bydlení, pokud nemají jinou možnost, jak situaci řešit. Peníze je možné využít na kauci, na zařízení bytu nebo třeba na náhradu škody způsobené na bytě, kde bydlíte. Bližší informace, návody a přehled dokladů, které je třeba dodat, jsou k dispozici na internetu

Pomoc Pražanům – bydlení

Úřady práce – Praha

STŘEDOČESKÝ

Úřady práce – Střední Čechy

ÚSTECKÝ

Úřady práce – Ústecký kraj

VYSOČINA

Úřady práce – Vysočina

ZLÍNSKÝ

Úřady práce – Zlínský kraj