Některé organizace pomáhají pouze “ověřeným maminkám”, tzn. takovým, které mají např. doporučení OSPOD nebo terénního pracovníka nebo jiné organizace. Proto si pečlivě přečtěte podmínky na internetových stránkách jednotlivých organizací, o jejichž pomoc máte zájem, ať víte, jaké dokumenty od Vás budou požadovat.
Máte několik možností. Pomoct vám může buď státní instituce (policie, úřady), nebo neziskové organizace. Zde nabízíme několik tipů.
Women for women (projekt Bydlím, tedy jsem)
Organizace, která pomáhá prověřeným samoživitelům a samoživitelkám v tíživé situaci, třeba když potřebují bydlení. Mohou poskytnout kauci až 25.000 Kč. Působí v celé ČR.
Charita
Organizace, která pomáhá lidem v nouzi v mnoha životních situacích. Provozují azylové domy nebo poskytují poradenství. Konkrétní služby můžete hledat podle místa svého bydliště. Kontakty na další možnosti pomoci s bydlením:
Úřad práce
Při hledání nového bydlení dávejte si pozor, jestli jde o nájemní nebo podnájemní smlouvu a jaké jsou podmínky – poraďte se na Úřadu práce, abyste měly nárok na příspěvky na bydlení. U družstevních bytů jde téměř vždy o podnájem.
JIHOČESKÝ
JIHOMORAVSKÝ
Úřady práce – Jihomoravský kraj
KARLOVARSKÝ
Úřady práce – Karlovarský kraj
KRÁLOVÉHRADECKÝ
Úřady práce – Královéhradecký kraj
LIBERECKÝ
MORAVSKOSLEZSKÝ
Úřady práce – Moravskoslezský kraj
OLOMOUCKÝ
PARDUBICKÝ
PLZEŇSKÝ
PRAHA
STŘEDOČESKÝ
ÚSTECKÝ
VYSOČINA
ZLÍNSKÝ