Máte několik možností. Pomoct vám může buď státní instituce (policie, úřady), nebo neziskové organizace. Zde nabízíme několik tipů.
Women for women (projekt Bydlím, tedy jsem)
Organizace, která pomáhá prověřeným samoživitelům a samoživitelkám v tíživé situaci, třeba když potřebují bydlení. Mohou poskytnout kauci až 25.000 Kč. Působí v celé ČR.
Charita
Organizace, která pomáhá lidem v nouzi v mnoha životních situacích. Provozují azylové domy nebo poskytují poradenství, v Praze mají i několik sociálních bytů.
Úřad práce
Při hledání nového bydlení dávejte si pozor, jestli jde o nájemní nebo podnájemní smlouvu a jaké jsou podmínky – poraďte se na Úřadu práce (Úřady práce – Praha), abyste měly nárok na příspěvky na bydlení. U družstevních bytů jde téměř vždy o podnájem.
Dávky mimořádné okamžité pomoci
Pokud se stěhujete a potřebujete pomoc s kaucí nebo jiným jednorázovým výdajem na bydlení, můžete požádat o dávku mimořádné okamžité pomoci na Úřadu práce (Úřady práce – Praha). Formulář žádosti najdete zde. Žádost podáváte na Úřadu práce, v místě, kde bydlíte. Nemusí to být místo trvalého bydliště.
Příspěvky z fondu bydlení
Praha nabízí svým obyvatelům pomoc s úhradou nákladů na bydlení, pokud nemají jinou možnost, jak situaci řešit. Peníze je možné využít na kauci, na zařízení bytu nebo třeba na náhradu škody způsobené na bytě, kde bydlíte. Bližší informace, návody a přehled dokladů, které je třeba dodat, jsou k dispozici na internetu