Otec dětí neplatí výživné. Kam se můžu obrátit?

V takovém případě máte několik možností. Pomoct vám může buď státní instituce (policie, úřady), nebo neziskové organizace. Zde nabízíme několik tipů.

Alimenty dětem

Společnost, která vám zdarma pomůže s vymáháním alimentů. Na webu nezávazně vyplníte údaje do formuláře, oni vás kontaktují s detailními informacemi. Po dodání potřebných dokladů vás propojí s advokátem, který dlužníka nejprve vyzve k zaplacení, případně se advokát obrátí na exekutorský úřad a alimenty začne vymáhat touto cestou. Za služby neplatíte. Platí ten, co dluží alimenty.

www.alimentydetem.cz

Advokáti

Profesionálové, kteří poskytují právní služby. Můžou za vás podat návrh na soud o určení výše alimentů. Advokáta můžete hledat podle místa bydliště. Za služby platíte dle domluvy s advokátem. Je možné požádat o bezplatnou pomoc.

Seznam advokátů: www.vyhledavac.cak.cz

Žádost o bezplatnou právní pomoc

Exekutoři

Profesionálové, kteří vymáhají dluhy. Pokud máte rozhodnutí soudu o výši alimentů, umějí pomoct. Exekutora můžete hledat podle místa bydliště. Jejich služby platí ten, co dluží alimenty.

www.ekcr.cz/seznam-exekutoru

OSPOD

Orgány sociálně právní ochrany dětí hájí zájmy dítěte ve složitých situacích. Najdete ho na městském úřadě. Může pomoci i ohledně výživného. Organizace “Šance dětem” má zpracovaný přehled, co OSPODy umí a jak vám můžou pomoct.

www.sancedetem.cz

Některé organizace pomáhají pouze “ověřeným maminkám”, tzn. takovým, které mají např. doporučení OSPOD nebo terénního pracovníka nebo jiné organizace. Proto si pečlivě přečtěte podmínky na internetových stránkách jednotlivých organizací, o jejichž pomoc máte zájem, ať víte, jaké dokumenty od vás budou požadovat.

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!