Maminka Zdeňka z Písku

You are here:

S otcem svých dětí se Zdeňka seznámila na internetu a zpočátku se zdálo, že to bude vztah na celý život: “Seznámili jsme se přes chat. Chvíli jsme si dopisovali, pak jsme přišli na to, že jsme oba z Písku, ze stejné ulice, a tak jsme se sešli. Začali jsme se scházet a pak jsme spolu začali i bydlet.” První vážnější problémy ve vztahu nastaly podle Zdeňky v době, kdy se narodila první dcera. Složitější období se jí a jejímu partnerovi ale zpočátku podařilo překonat: “S partnerem jsme plánovali, že bychom chtěli časem další miminko, dlouho jsme nečekali a já znovu otěhotněla. Po narození Viktorky, tedy druhé dcery, se postupně náš vztah začal kazit. Vše vyvrcholilo, když se partner přestěhoval k naší sousedce, což byla naše společná kamarádka. V tu dobu jsem zjistila, že čekám třetí dítě.”

Bydlení v 1+1 a nedostatek peněz
Rozchod s partnerem dostal Zdeňku a její děti do opravdu složité situace: “Po rozchodu je to pro mě velmi složité. Jsem sama se třemi dcerami. Otec se s holkami nevídá. Nejeví o ně zájem. Neplatí výživné. Má finanční situace není dobrá. Aktuálně bydlíme v bytě o velikosti 1+1.” Zdeňka pobírá pouze příspěvek v hmotné nouzi. Alimenty nedostává, nemá na ně nárok, otec podle Zdeňky neměl vyřízené doklady a tudíž nemohl být uveden do rodného listu dětí. Toto zkomplikovalo i situaci ohledně mateřské, na kterou Zdeňka ze začátku neměla nárok: “Žila jsem jen z hmotné nouze, která postačila sotva na pokrytí nájmu, nyní už je to o trochu lepší.”

Bez rodičů bych to nezvládla
Zdeňku momentálně nejvíc trápí finanční problémy. Bez pomoci rodičů by svoji situaci podle svých slov absolutně nezvládala: “Uvažuju o návratu do práce, ale tam můžu nastoupit nejdříve, až malá odroste a půjde do školky. Dříve jsem dělala pečovatelku.” Zdeňka by ráda taky dopřála dětem něco pro radost, za současné situace si ale nemůže dovolit kupovat nic navíc: “Lívie ráda kreslí, zpívá, tancuje. Ráda si hraje na rodinu a ráda se učí novým věcem. Viktorka také ráda kreslí, zpívá, tancuje. Hodně ji baví sport.”