Maminka Vendula z Frýdku-Místku

You are here:
Odmítla jsem žít v pekle.

Období pomoci: 

Květen 2021
Vendula (35 let) žije sama se svým malým synem Jiříkem (3 roky). Má ještě dceru Natálku (11 let), ta ale momentálně žije se svým otcem. S dcerou Natálkou se momentálně nestýká, i když by Vendula chtěla: “Dcera zůstala u svého otce, když jsme neměli kde bydlet, a pak se rozhodla, že u něj chce zůstat napořád. Mě to moc mrzí, ale její přání respektuju.”

Natálka se Vendule narodila po dlouhodobém vztahu: “Natálce lékaři diagnostikovali lehkou mentální retardaci. Po jejím narození začaly nekonečné hádky s partnerem. Nakonec jsem usoudila, že to není vhodné prostředí pro výchovu dítěte a odešla jsem. Po letech jsem dala šanci dalšímu muži, se kterým jsem neplánovaně po třech měsících otěhotněla. Začali jsme spolu žít. Velmi záhy jsem ovšem poznala, že holduje alkoholu, užívá marihuanu a má sklony k agresivitě. Peklo, které jsem zažívala jsem odmítla snášet, a ještě v těhotenství jsem od bývalého partnera odešla. Od té doby jsem sama. Malý Jiřík se s otcem stýká.”

Covid a pád na dno
Covidová krize Vendule velmi zkomplikovala situaci. “Na jaře roku 2020, v období nouzového stavu a mimořádných opatření v souvislosti s koronavirem, mi skončil nájem v bytě na dobu určitou. Musela jsem hledat nový byt. Moje příjmy ovšem nestačí na pokrytí všech nákladů. Žiju z příspěvku na bydlení, rodičovského příspěvku, který mi skončí tento rok v červnu, přídavků na dítě a alimentů.”

Strach o ztrátu bydlení
Vendula si teď neví moc rady. Snaží se, co může, ale dnešní doba, kterou stále ovlivňují koronavirová opatření, jí moc vyhlídek na lepší zítřky nedává: “Popravdě v tuto chvíli žiji od dávek do dávek, opravdu nemám peněz nazbyt. V únoru jsem si našla práci na dohodu s nástupem od března, měla jsem uklízet na zámku. Zámek je ale zavřený a já byla na ošetřovném s Jiříkem, protože byly školky zavřené. Kamarádky mi hlídat nemohou, samy mají co dělat. Rodina mi nepomůže. Tatínka už nemám a s maminkou se nestýkám. Nikdy o mě nejevila moc velký zájem. Pokud se situace nezlepší, hrozí mi drastický propad příjmů, kdy bude ohroženo i mé bydlení se synem.”

Jak jsme pomohli

  • Koloběžka pro Jiříka
  • Koberec 
  • Šatní skříň do dětského pokoje
  • Notebook
  • Televize

Fanděte této mamince spolu s námi!

Tento příběh je sepsaný na základě podkladů a dokumentů, které projektu Fandi mámám poskytla maminka samoživitelka. Projekt nemůže ručit za morální bezúhonnost dané maminky. Každý dárce/dárkyně mají možnost se s vybranou maminkou spojit, popovídat si s ní, a dle vlastního uvážení se rozhodnout, zda právě jí svou pomoc nabídne. Projekt Fandi mámám propojuje samoživitelku s případnými dárci. Více informací najdete v záložce Nejčastější dotazy.

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!