Maminka Vendula z Frýdku-Místku

You are here:

Natálka se Vendule narodila po dlouhodobém vztahu: “Natálce lékaři diagnostikovali lehkou mentální retardaci. Po jejím narození začaly nekonečné hádky s partnerem. Nakonec jsem usoudila, že to není vhodné prostředí pro výchovu dítěte a odešla jsem. Po letech jsem dala šanci dalšímu muži, se kterým jsem neplánovaně po třech měsících otěhotněla. Začali jsme spolu žít. Velmi záhy jsem ovšem poznala, že holduje alkoholu, užívá marihuanu a má sklony k agresivitě. Peklo, které jsem zažívala jsem odmítla snášet, a ještě v těhotenství jsem od bývalého partnera odešla. Od té doby jsem sama. Malý Jiřík se s otcem stýká.”

Covid a pád na dno
Covidová krize Vendule velmi zkomplikovala situaci. “Na jaře roku 2020, v období nouzového stavu a mimořádných opatření v souvislosti s koronavirem, mi skončil nájem v bytě na dobu určitou. Musela jsem hledat nový byt. Moje příjmy ovšem nestačí na pokrytí všech nákladů. Žiju z příspěvku na bydlení, rodičovského příspěvku, který mi skončí tento rok v červnu, přídavků na dítě a alimentů.”

Strach o ztrátu bydlení
Vendula si teď neví moc rady. Snaží se, co může, ale dnešní doba, kterou stále ovlivňují koronavirová opatření, jí moc vyhlídek na lepší zítřky nedává: “Popravdě v tuto chvíli žiji od dávek do dávek, opravdu nemám peněz nazbyt. V únoru jsem si našla práci na dohodu s nástupem od března, měla jsem uklízet na zámku. Zámek je ale zavřený a já byla na ošetřovném s Jiříkem, protože byly školky zavřené. Kamarádky mi hlídat nemohou, samy mají co dělat. Rodina mi nepomůže. Tatínka už nemám a s maminkou se nestýkám. Nikdy o mě nejevila moc velký zájem. Pokud se situace nezlepší, hrozí mi drastický propad příjmů, kdy bude ohroženo i mé bydlení se synem.”