Maminka Simona z Královéhradecka

You are here:

S otcem syna žila devět let: “Seznámili jsme se přes kamaráda. Můj bývalý partner měl už děti z předchozího vztahu. Byl hodně pracovitý a mně to nevadilo, hodně jsem pracovala s ním. Všechno se začalo komplikovat, když se narodil syn a partner utrpěl úraz hlavy, hodně se pak změnil. Začaly problémy se synem, protože když mu byly dva roky, byl nezvladatelný a tehdy začalo kolečko různých vyšetření u lékařů. Do toho mamince partnera zemřel muž, a tak se nastěhovala k nám. Neustálé tahanice se sousedy, starosti se synem a rozepře s tchýní nakonec náš vztah natolik narušily, že skončil.”

Nezbývají peníze ani na potraviny
Simona musí vystačit z alimentů, příspěvku na bydlení, na dítě a na živobytí. Z příjmů musí zaplatit nájem, energie, školkovné, stravné, náklady na lékařskou péči pro syna a dopravu k lékařům: “Nezbývá mi na potraviny ani drogerii. Koupit něco malému k Mikuláši, na Vánoce nebo k svátku, to je skoro nemyslitelné. Mám i nějaké dluhy, půjčovala jsem si na vybavení bytu. Také potřebuju auto, abych mohla jezdit k lékaři se synem, jeho provoz je také nákladný, ale bez auta se neobejdu.” Babička vnuka nevídá vůbec, otec jen sporadicky. Simona by ráda šla do práce, kvůli svému zdravotnímu omezení a covidové době je to ale komplikované. Byla by ráda, pokud by si mohla momentálně třeba přivydělávat z domova.

ADHD u Dominika
Situaci v rodině komplikuje nemoc malého Dominika. Na tu Simona přišla, když byly jejímu synovi dva roky a začala si všímat jeho zvláštního chování: “Malý tloukl hlavou o postýlku, zeď i radiátor, a tak jsem to začala řešit s dětskou lékařkou. Potvrdilo se u něj ADHD. Z toho důvodu dostal Dominik odklad a je ve školce. I když je velmi šikovný a nadaný, baví ho zpěv, hudba, pohádky, má rád vláčky a rád jezdí na kole: “Pomůcky do školy se snažím sehnat z druhé ruky, stejně tak oblečení, obuv a jiné potřeby. Většinou na to ale nezbývá.”