Maminka Markéta z Ostravy

You are here:
Každý den jsem chodila do bazaru a prodávala, co se dalo.

Období pomoci: 

Březen – červen 2022
Markéta (44 let) je samoživitelkou již osm let a je maminkou čtyř dětí – syna Michala (20 let) a dcer Natálie (15 let), Valérie (13 let) a Viktorie (10 let). Syn s nimi stále bydlí, ale momentálně se snaží osamostatnit se. “S otcem dcer jsem se seznámila v době, kdy jsem se rozváděla se svým prvním manželem, od kterého jsem utíkala kvůli fyzickému i psychickému násilí. Pomáhal mi se stěhováním a shodou okolností zrovna neměl kde bydlet. Moc mi pomohl, když mi bývalý manžel vyhrožoval, že zabije syna i mě. Po velmi krátké známosti s tímto přítelem jsem otěhotněla a jelikož jsem dříve brala léky, abych mohla vůbec otěhotnět, brala jsem to jako zázrak a Natálku si nechala.

Partnerovy prohřešky
Po roce jsem otěhotněla znovu, ale o miminko jsem přišla. Pak se narodila dcera Valérie. Krátce poté ale přítele zavřeli do vězení, a to za ublížení na zdraví. Nikdy mi neřekl, že má nějaké prohřešky. Celou dobu jsem na něj čekala, ale to byla chyba. Měli jsme půjčku z banky, krásně zařízený byt, já pracovala, nic nám nechybělo. Po jeho návratu z vězení byl jako vyměněný a vše šlo z kopce. Našel si milenku a já zjistila, že jsem těhotná. On další dítě nechtěl, dokonce mi zaplatil interrupci. Ale já si dítě nechala, i když se mělo narodit postižené. Přítel střídal milenky, ale já stále doufala, že bude s námi. Když jsem porodila, opustil nás a domů chodil jen pro to, aby mi kradl peníze. Skončila jsem s dluhem na bytě, bez elektřiny, plynu a se čtyřmi dětmi,” líčí své životní trable Markéta.

Prodala své vlasy, aby měla na jídlo
V té době na tom byla Markéta tak špatně, že hledala jakoukoli možnost finančního přivýdělku. Dokonce se nechala ostříhat na ježka, aby mohla prodat své vlasy: “Každý den jsem chodila do bazaru a prodávala, co se dalo. Prodala jsem i dětem hračky. Když měla jít Natálka do školy, neměla jsem ani na bundu ze sekáče. Hrozilo nám vystěhování, chodila jsem do práce, kam jsem si brala i dceru, kterou mi neměl kdo hlídat.”
Dva roky Markétě trvalo, než vše dala jakž takž do pořádku. Jenže pak znovu narazila: “Opět se v mém životě objevil otec dětí a já mu opět uvěřila a otěhotněla. Věděla jsem, že další dítě sama nezvládnu a šla jsem na potrat. Přítele musel vyhodit soused, nemohl se dívat na to, jak se k nám chová. Od té doby jsem s dětmi sama.”

Dosáhla na insolvenci
Markétě se podařilo dosáhnout na insolvenci a vrátila se k práci švadlenky, zároveň pracuje jako telefonní operátorka: “Šiju látková pexesa a v době covidu mi to hodně pomohlo. Momentálně mám ale rozbitý stroj a nedaří se mi našetřit na nový. Dlouho jsem nedostávala alimenty, otec holek byl i ve výkonu trestu za neplacení. Nikdy jsem mu nebránila vídat dcery, ale obě mladší se s ním vídat nechtějí kvůli jeho chování. Nejstarší Natálce pomotal hlavu a ta dělá vše, co jí řekne, jen aby se zase nevytratil. Dokonce se rozhodl neplatit alimenty, když k němu holky nechtějí. Nejmladší Viktorka má diagnózu ADHD a nemá dobrou prognózu. Jsem z toho všeho zoufalá a zralá na psychiatra,” uzavírá Markéta svůj neveselý příběh.

Jak jsme pomohli

  • Šicí stroj Overlock
  • Kolo pro dceru
  • Trvanlivé potraviny
  • Notebook
  • Výlet do Zoo Olomouc

Fanděte této mamince spolu s námi!

Tento příběh je sepsaný na základě podkladů a dokumentů, které projektu Fandi mámám poskytla maminka samoživitelka. Projekt nemůže ručit za morální bezúhonnost dané maminky. Každý dárce/dárkyně mají možnost se s vybranou maminkou spojit, popovídat si s ní, a dle vlastního uvážení se rozhodnout, zda právě jí svou pomoc nabídne. Projekt Fandi mámám propojuje samoživitelku s případnými dárci. Více informací najdete v záložce Nejčastější dotazy.

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!