Maminka Lenka z Ostravy

You are here:

Jako samoživitelka to neměla jednoduché, několikrát našla útočiště v azylových domech. “S otcem první dcery mě seznámil můj kamarád a pro mě to byla láska na první pohled. Nikdy jsme spolu ale nebydleli, jen jsme spolu třináct let chodili. Časem jsem zjistila, že partner není schopen postarat se sám o sebe, natož o rodinu. Několikrát byl ve výkonu trestu, a nakonec si našel novou přítelkyni. Já jsem za to ale ráda, neklapalo nám to. S Alexandrou jsem několikrát žila v azylových domech pro matky s dětmi. Poté jsem jednoho dne po dlouhé době vyrazila s kamarádkami do baru a tam jsem potkala muže, se kterým jsem strávila jednu noc. Rozloučili jsme se, aniž bychom si vyměnili kontakt. Nebyl důvod. Tedy byl, ale o něm jsem se dozvěděla, až když jsem zjistila, že jsem těhotná. Tehdy jsem neměla peníze na interrupci… A tak mám i Sofinku. Ale dnes jsem ráda a nelituju. Je to sluníčko.

Ztráta dvou zaměstnání a nepravidelné alimenty

“Do loňského srpna jsem měla dvě práce. Pak ale přišla dlouhodobá nemoc a covid. A to je důvod, proč jsem o obě zaměstnání přišla. Doposud jsme to s holkami zvládaly, jak jen to šlo, ale ceny neustále rostou. Příjmy mám z nemocenské, podpory na bydlení a alimentů. Jenže alimenty otec dcery platí jen “když mu teče do bot”. Saša se s otcem nestýká, pokaždé, když mu dala šanci, dopadlo to špatně. Druhá dcera má v rodném listě “otec neznámý”, takže na tu alimenty její otec neplatí. Vlastně ani neví, že dceru má.”
Lenka z toho musí zaplatit bydlení, energie, školu a školku, internet, jídlo a případně to, co je zrovna “akutní”, což je často problematické. Jak Lenka sama říká: “Z peněz, které mám, vycházíme tak akorát. Nemám šanci ušetřit. Pokaždé, když něco ušetřím, tak se zase něco pokazí a peníze jsou fuč. Jako by to nestačilo, starší dceři ukradli telefon, který využívala k online výuce, teď máme doma jeden telefon, který musíme využívat všichni. Přitom Alex je velmi šikovná, zajímá se o počítače a všechno kolem nich. Studuje prvním rokem na prodavačku elektra. Sofinka zase neposedí, pořád skáče, cvičí a v poslední době si dost oblíbila pexeso a puzzle.”