Maminka Kristýna z Děčína

You are here:

“S otcem Dominička jsem se setkávala jen krátkou dobu a velmi rychle jsem otěhotněla. On ale dítě nechtěl a úplně se mnou přestal komunikovat. Zůstala jsem sama, ale ani přesto mě nenapadlo pomýšlet na potrat, protože jsem před čtyřmi lety byla těhotná s bývalým přítelem a ve druhém měsíci jsem potratila. Takže Dominiček byl můj zázrak a nechala jsem si ho. Věděla jsem, že to bude těžké, ale nelituji toho.”

Peníze na jídlo od maminky
V současné době je Kristýna na rodičovské dovolené a kromě rodičovského příspěvku pobírá příspěvek na bydlení a přídavek na dítě. Bydlí v bytě 1+1. Vzhledem k Dominikově alergii a s tím souvisejícím atopickým ekzémem jsou pro ni nejvyšší výdaje za mléko a speciální kosmetiku: „Malý má alergii na bílkovinu kravského mléka, musím kupovat speciální mléko. Pojišťovna hradí pouze pět balení na měsíc s doplatkem, zbývající mléko hradím v plné výši. Zároveň kvůli alergii má syn od lékaře doporučeno jíst 7x týdně maso a 2x týdně ryby z důvodu nedostatku bílkovin. Objevil se mu i atopický ekzém, na ten musím kupovat speciální masti a kosmetiku. Po zaplacení všech těchto výdajů mi často nezbývají peníze. Častokrát se stalo, že jsem neměla co jíst a pomohla mi až maminka. Ta mi pomáhá i s praním, jelikož nemám pračku. Chodím si k ní prát, někdy i ke kamarádkám.“

Zbývá jen pár stovek na měsíc
Zatím si Kristýna musí vystačit jen s rodičovským příspěvkem. Nedostává ani alimenty na syna: “Do práce bych se chtěla vrátit hned, jak bude moct malý do školky. Ráda bych prodávala v obchodě tak, jako před otěhotněním. Jakmile budu vydělávat, budu moci splácet i dluhy z minulosti, které teď bohužel nemám z čeho platit. Zkoušela jsem bojovat i o výživné a řešila jsem to i u soudu, ale jelikož je to cizinec a já neznám jeho datum narození, nemohou ho najít.”
Kristýna by si na rodičovské ráda užila i příjemné věci se synem, jako třeba vyrazit na výlet a někam za zážitky. K tomu by se jí hodil i nový kočárek: “Ten, který mám, je už Dominičkovi malý. Nemůže si v něm natáhnout nožičky a je v něm skrčený. Na nákup nového kočárku ale nemám.”