Maminka Iveta z Nového Knína

You are here:
Partner mě napadl před očima dcery.

Období pomoci: 

Listopad 2021
Iveta (36 let) žije sama s dcerou Amálkou (2,5 roku). Samoživitelkou se stala krátce po jejím narození.

“V současné době žiji s Amálkou v azylovém domě, ale podařilo se mi získat obecní byt, kam se v listopadu stěhujeme. Do azylového domu jsem se dostala kvůli domácímu násilí. Partner trpěl chorobnou žárlivostí, neustále kontroloval můj pohyb a kontakt s lidmi. Po narození dcery Amálky se k tomuto chování přidalo ještě domácí násilí. Finanční zajištění o dceru Amálku jsem zajišťovala pouze já. Časem se k tomuto chování přidala pravidelná denní konzumace alkoholu a užívání marihuany. Mnohokrát u nás zasahovala policie. V okamžiku, kdy mě partner napadl před očima Amálky, jsem potom neváhala a utekla od něj,” popisuje Iveta svůj příběh.
Amálku má Iveta ve své péči, otec se o ni nezajímá: “V rodném listě otec není uveden. V době před porodem a po porodu jsem víceméně neustále byla sama doma a partner se i několik dní neukázal doma. Do porodnice jsem se musela dopravit také sama a vzhledem k tomu, že jsem neměla žádné informace o partnerově rodině, nechala jsem kolonku otec prázdnou. Otec o Amálku nejeví zájem a ani na ni finančně nepřispívá.”

Nedoplatek na elektřině po bývalém partnerovi
Ze společného bydlení s bývalým partnerem vznikl Ivetě nedoplatek elektřiny 50 000 Kč, tento dluh teď musí splácet, což její rozpočet značně zatěžuje. “Vzhledem k tomu, že elektřina byla psaná na moje jméno, platím tento dluh pouze já. Za půl roku jsem zvládla zaplatit více jak polovinu, ale permanentně napjatý rozpočet pro nás má za výsledek to, že na konci měsíce jsem na nule. Z mého příjmu, což je rodičovský příspěvek, příspěvek na dítě a na bydlení, nejsem schopná ani nakoupit zásoby trvanlivých potravin, drogerie nebo pracích prostředků.”
Iveta věří, že až jí skončí rodičovská dovolená, bude moct jít do práce a jejich situace se zlepší. Už teď se ale obává, jak půjde nová práce sladit s péčí o Amálku: “Konec rodičovské jsem si naplánovala na září příštího roku, aby Amálka mohla jít v září do školky a já do zaměstnání. Před porodem jsem pracovala jako obsluha čerpací stanice. Jako samoživitelka tříletého dítěte se ale do tohoto zaměstnání nebudu moci vrátit, protože se tam pracuje na směny. Budu nucená si najít takové zaměstnání s takovou pracovní dobou, abych ji sladila s Amálčinou školkou.”

Alimenty Iveta nedostává, otec není zapsaný v rodném listě
“Uvedení otce do Amálčina rodného listu pro mě zatím není aktuální. V okamžiku, kdy bych zapsala expartnera do rodného listu, vzniká mu právo Amálku vídat, bez ohledu na to, zda platí nebo neplatí alimenty. Zatím nejsem připravená na to, abych s ním navázala kontakt. Do budoucna ale chci, aby Amálka měla otce uvedeného v rodném listě,” vysvětluje Iveta a dodává, že by ráda Amálce občas dopřála i něco pro radost: “Amálka si nejraději hraje s panenkou a kočárkem. Má také ráda knížky, ze kterých jí čtu a prohlížíme si obrázky.”

Jak jsme pomohli

  • Trvanlivé potraviny
  • Dětská výživa
  • Drogerie
  • Prací prostředky 
  • Zimní oblečení pro Amálku velikost 92-96

Fanděte této mamince spolu s námi!

Tento příběh je sepsaný na základě podkladů a dokumentů, které projektu Fandi mámám poskytla maminka samoživitelka. Projekt nemůže ručit za morální bezúhonnost dané maminky. Každý dárce/dárkyně mají možnost se s vybranou maminkou spojit, popovídat si s ní, a dle vlastního uvážení se rozhodnout, zda právě jí svou pomoc nabídne. Projekt Fandi mámám propojuje samoživitelku s případnými dárci. Více informací najdete v záložce Nejčastější dotazy.

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!