Maminka Eva z Města Touškov

You are here:
Manžel nazýval autistickou dceru dementem

Eva (43 let) se stará o autistickou dceru Janičku (15 let) a syna Adámka (8 let). Samoživitelkou se stala před šesti lety. Janička ráda čte, plave a jako každá slečna se ráda parádí. Adámka baví stavět lego. Obě děti navštěvují základní školu, Janička chodí do speciální třídy. Eva má ještě syna Richarda (11 let), který je v péči otce.

 

Dceři byl diagnostikován autismus

“S bývalým manželem a otcem dětí jsem se seznámila přes seznamku v rádiu. Padli jsme si do oka a vznikla z toho velká láska. Začali jsme spolu chodit a postupně i žít,” popisuje začátek vztahu Eva. Po šesti letech se jim narodila dcera Janička. Už od narození se ale nechovala jako normální miminko: “Nelezla, neseděla ani nechodila. Začali jsme s ní cvičit Vojtovu metodu a ve třech letech jí byl diagnostikován autismus. V té době jsme se s manželem začali hádat ohledně peněz a jeho chování. Upřednostňoval svojí zálibu v autech před rodinou a stále častěji říkal, proč zrovna on musí mít dítě dementa.” Evu tyto řeči velmi zraňovaly, i přesto však přišel na svět syn Richard, který byl od mala silně fixován na otce a po rozvodu zůstal v jeho péči.

 

Manžel odešel k milence

Když byly Ríšovi čtyři roky, Eva chtěla z manželství odejít: “Chyběla mi komunikace, láska i peníze. Manžel s námi sice žil, ale většinou mu bylo všechno jedno. Po příchodu z práce šel spát nebo seděl v garáži a věnoval se autu. Nezajímal se o to, jestli mám peníze, z čeho jsem nakoupila nebo jak se cítím.” Situace se během několika měsíců uklidnila a Eva zjistila, že čeká Adámka. “Po jeho narození se naše problémy ale vrátily a ještě zesílily. Manžel si nakonec našel milenku, ke které se odstěhoval,” dodává Eva.

 

Nemá z čeho našetřit

 

Eva po patnácti letech požádala o rozvod a vrátila se do města, z něhož pochází a kde si pronajala byt. Během covidu přišla o práci a začala mít finanční problémy. Nyní chodí na brigády, uklízí domy, hlídá dětí, doučuje angličtinu, ale práci, při které by mohla pečovat o autistickou dceru, se jí nedaří najít. Její příjem tvoří příspěvek na péči a živobytí, přídavky na děti a alimenty. “Otec dětí přijede jednou za čtrnáct dní, dostane oběd a po hodině zase odjede. Děti nikam nebere, protože s ním nechtějí být. Dcera se ho bojí a Adámek ho vlastně nezná, protože mu byl jeden rok, když od nás odešel,” doplňuje Eva. Po zaplacení nájmu, energií, faktury za mobil a internet, jí téměř nic nezbývá: “Modlím se, aby vydržely stará pračka a lednice.”

 
 

Fanděte této mamince spolu s námi!

Tento příběh je sepsaný na základě podkladů a dokumentů, které projektu Fandi mámám poskytla maminka samoživitelka. Projekt nemůže ručit za morální bezúhonnost dané maminky. Každý dárce/dárkyně mají možnost se s vybranou maminkou spojit, popovídat si s ní, a dle vlastního uvážení se rozhodnout, zda právě jí svou pomoc nabídne. Projekt Fandi mámám propojuje samoživitelku s případnými dárci. Více informací najdete v záložce Nejčastější dotazy.

Podpořit tuto maminku

1. varianta

Máte pouze 5 minut?

Podpořte vybranou maminku zasláním finanční částky a my to za vás zařídíme!

Současně tím podpoříte rozvoj projektu Fandi mámám a zaměstnávání samoživitelek. 15% z věnované částky využijeme na zajištění zprocesování pomoci. 

 
2. varianta

Osobní varianta pomoci

Chcete se s maminkou osobně spojit a zajistit pro ni konkrétní přání?

Vyplňte formulář a my vás s maminkou propojíme. Budete mít možnost mamince nejen udělat radost splněním přání, ale také ji můžete potěšit milým slovem a podpořit ji tak v její nelehké situaci. Záleží na vás, zda mamince věci zašlete nebo dovezete a osobně předáte. Děkujeme.

Máte pouze 5 minut?

Podpořte splnění přání vybrané maminky zasláním částky.

Současně tím podpoříte jinou maminku samoživitelku z našeho projektu, která přání vaším jménem zajistí (10 % z věnované částky jde na zaměstnání samoživitelek v projektu Fandi mámám)

Poznámka: Platba jde na transparentní účet Fandi mámám, ze kterého uhradíme maminčino přání. V předmětu platby prosím ponechte jméno maminky, kterou chcete podpořit. Částku můžete navýšit dle Vašich možností. Děkujeme za podporu maminek samoživitelek!

Chcete se s maminkou osobně spojit a vybrat jí konkrétní přání?

Vyplňte formulář a my vás s maminkou propojíme.

Budete mít možnost mamince nejen udělat radost splněným přáním, ale také jí můžete potěšit milým slovem a podpořit ji tak v její nelehké situaci.

Maminka Eva z Města Touškov děkuje za pomoc

Vyberte položky, které chcete mamince poskytnout, případně vše napište do formuláře níže. Budeme rády, když uvedete své celé jméno a svůj telefon, usnadní to další domluvu. Děkujeme, Petra a Žaneta z Fandimamam.cz