Maminka Andrea z Brna

You are here:

Alexe a Valentýnu má Andrea z prvního manželství, které se ale před devíti lety rozpadlo: “Svoji roli hrálo zadlužení rodiny, fyzické týrání a nevěra,” vysvětluje Andrea. Andrea se tehdy odstěhovala i s dětmi ke své mamince a požádala o rozvod. Později si našla přítele, se kterým má nejmladšího syna Sebastiana. Ani tento vztah nevydržel. „Partner neunesl, že se Sebastian narodil s postižením, má DiGeorgův syndrom, a když jsem se synem zůstala v nemocnici kvůli operaci, sbalil si věci a odešel. O syna se nestará, nevídá ho a alimenty platí jen tehdy, když mu hrozí vězení za neplacení.”

Náročná péče o handicapované dítě
Andrea se velmi snaží postarat o své tři děti, ale sama přiznává, že je to mnohdy velmi náročné: “Jsem na vše sama. Péče o nejmladšího handicapovaného syna je velmi psychicky, fyzicky i finančně náročná a zabírá mi veškerý čas a den mi kolikrát nestačí.” Starší sourozenci tak musí v domácnosti pomáhat: “Snažím se jim věnovat pozornost, jak jen to jde, veškerý volný čas trávím se staršími dětmi. Hodně se věnujeme učení.”

Výdaje za chůvu a kurz znakového jazyka
Andrea se snaží, aby ze svých příjmů poplatila veškeré nejnutnější výdaje a nemusela si brát půjčky. Pobírá rodičovský příspěvek, příspěvek na péči (o syna musí pečovat 24 hodin denně) a alimenty, které ale pravidelně dostává jen na první dvě děti, na Sebastiana pouze, když podá trestní oznámení nebo hrozí exekucí. Zároveň Andree pomáhá organizace Dobrý Anděl: “Přesto jsou výdaje stále vyšší. Platím každý týden jeden den chůvu, abych mohla chodit do školy a učit se znakový jazyk, abych mohla komunikovat se synem, A to je další nadstandardní výdaj ke všem ostatním.”

Andrea spolupracuje také s organizací Patron dětí. Přes tuto nadaci se snaží sehnat peníze na cyklovozík pro Sebíka.