Maminka Veronika z Chocerad

“Na jídlo nám většinou zbývá něco málo přes 2000 Kč na měsíc.”

Když se v červenci 2020 Veronika účastnila projektu Fandi mámám bylo jí 34 let a jejím dvěma synům Mirkovi a Toníkovi – 11 let a 4 roky.

Veroničin příběh, se kterým se vstoupila do projektu
Sama se o děti stará a živí je prakticky už dva roky, oficiálně ale otec od rodiny odešel až letos na jaře. Rodina se rozpadla po dlouhých letech společného soužití: “S otcem dětí jsem žila šestnáct let, obě jsou samozřejmě jeho. Ze začátku jsme oba normálně pracovali, po několika letech jsem otěhotněla a partnera tehdy propustili z práce pro nadbytečnost. Dostal sice odstupné, ale to mu vzala exekuce. A v té době začaly problémy. Byli jsme věčně bez peněz, on seděl doma a jen pil pivo a kouřil.
Vždycky měl období, kdy začal pracovat, jenomže to mu vydrželo maximálně rok, pak byl další rok a půl doma. Nakonec jsem otěhotněla podruhé, do práce už nechtěl jít vůbec, takže jsem všechno platila já z rodičovské, přídavků na děti a sociálních dávek. Takhle se to moc dlouho utáhnout nedá. Letos na začátku roku konečně nastoupil do zaměstnání, ale kvůli koronaviru tam rychle skončil. V lednu jsme zároveň dostali výpověď z nájmu kvůli prodeji domu, ve kterém jsme bydleli. Všechno se to ve mně nahromadilo, všechny emoce a vztek, až to bouchlo. S otcem dětí jsem vztah ukončila, odstěhoval se. Zatím jsme se dohodli, že bude na děti posílat dva tisíce měsíčně jako výživné, což plní. Syny pravidelně navštěvuje, takže těd spolu vlastně nemáme problém.”

Veronika je teď ve finančních problémech především kvůli tomu, že se musela přestěhovat a velkou část peněz dala za bydlení: “Všechny peníze jsem dala za bydlení a stěhování. Odstěhovali jsme se na celoročně obyvatelnou chatu, abych platila co nejmenší nájem. Chata je ale zkolaudovaná jako rekreační objekt, a tak mi úřad zamítl mimořádnou pomoc, kterou jsem chtěla použít na kauci. Budu muset kauci ještě doplatit. Otec dětí mi přislíbil, že část kauce uhradí, ale i tak nám nebudou zbývat žádné finance na potraviny a hygienu.”

Veronika musí svoji rodinu uživit z rodičovské a z výživného. Sociální dávky, které dosud dostávala, se kvůli stěhování změnily a čeká, jestli bude mít nárok na další pomoc od státu. Kromě běžných výdajů musí platit i exekuci: “Na exekuci u dopravního podniku bych měla posílat 500 Kč měsíčně, teď jsem je ale dva měsíce neposílala, nezbyly mi kvůli stěhování peníze. Na jídlo nám většinou nezbývá víc než něco málo přes 2000 Kč na měsíc, teď to bude bohužel ještě méně. Oblečení zatím žádné nekupujeme, dostáváme ho od rodiny po ostatních dětech.”

Na rodičovské bude Veronika do konce roku, pak by se hned chtěla vrátit do práce. Pracovala jako uklízečka, ale má sedm let praxi i jako kuchařka ve školní jídelně, což jí moc bavilo, a tak by si ráda našla podobné místo.

Složitější život má Veronika už odmalička, vyrůstala v dětském domově a dnes s rodinou nemá nejlepší vztahy: “Bohužel se s rodinou nestýkám. Vyrůstala jsem v dětském domově, protože máma se o nás nestarala. Celkem nás bylo šest sourozenců, ale nestýkám se s nikým. Mluvím už jen s rodinou od otce dětí, s těmi máme dobrý vztah, ale pomoc mi taky nemůžou, sami mají děti a důchod, a tak jsme rádi, když nám občas dají nějaké oblečení.”

A co mají rády Veroničiny děti?
“Mireček rád jezdí na koloběžce, hodně plave a hraje hry na PC. Toníček chodí rád na procházky, hraje si s auty. Miluje autobusy a metro, moc rád je pozoruje a poslouchá hlášení stanic.”

My Veronice fandíme! 

Pro maminku Veroniku jsme sehnali:

• Vstupenky do ZOO Praha
• Školní výbavu pro staršího syna
• Trvanlivé potraviny
• Pelety na topení
• Hračku – tramvaj

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!