Maminka Renáta z České Lípy

„S manželem jsem prožila 28 let, než požádal o rozvod.”

Renatě je 52 let. Má pět dětí, z toho tři jsou už dospělé a samostatné. Žije tedy s dcerou Karolínou (18) a Nikolou (15), které byly po rozvodu svěřeny do její péče. Renata žila 28 let v manželství, které skončilo před rokem a půl. Ona sama k rozvodu říká: “Zlom v manželství přišel v momentě, kdy jsem dlouhodobě onemocněla, byla jsem delší dobu doma a měla čas o všem přemýšlet. V té době si manžel našel milenku, ke které se později přestěhoval, požádal ji o ruku, a dokonce spolu plánovali dítě. Z toho důvodu manžel požádal o rozvod. Rozvedeni jsme byli v srpnu minulého roku.”

Finanční problémy začaly po změně bydlení
Renáta se potýká s finančními problémy od doby, kdy se s dcerami přestěhovala do podnájmu. Všechny její úspory padly na kauci a vybavení, nemá nic naspořeného a z invalidního důchodu nemá moc možností ušetřit. Na výchovu je sama, otec dcery nenavštěvuje a ani se s nimi nestýká: “Otec může obě dcery kdykoli vidět, kontaktovat je. To se ovšem neděje, nejeví o ně zájem. Za tu dobu, co jsme se rozvedli, holky ani nenavštívil, ani nebyly u něj na návštěvě a on jim ani nevolá.”

Invalidní důchod
Renáta má invalidní důchod. Přesto pracuje na chráněném trhu práce na zkrácený úvazek, aby sebe a dcery uživila. Další příjmy jí plynou z alimentů a příspěvku na bydlení. Z toho platí nájemné, zálohy na energie, nezbytně nutné poplatky na domácnost, oblečení, jídlo i pojištění. S penězi vychází akorát. “Ráda bych dopřála svým dcerám to nejlepší. Jako invalidní důchodce však nemám moc možností. I když obě dívky nemají přehnané nároky, chodí ještě do škol, což je taky finančně náročné.”

My Renatě fandíme!

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!