Maminka Petra z Přerova

„Ve druhém měsíci těhotenství mě opustil.”

Petra (37 let) je samoživitelkou od narození dcery Siny (3 roky). Jejím otcem je cizinec, se kterým se Petra seznámila, když žila na Maledivách.

“Otěhotněla jsem během svého pracovního pobytu na Maledivách, kde jsem žila čtyři roky. Otec dcery je místní Maledivan, se kterým jsem se seznámila a netušila, že je ženatý a velmi zadlužený. Plánovali jsme společné podnikání, vídali jsme se asi šest měsíců, pak jsem otěhotněla. Ve druhém měsíci těhotenství mě opustil. Vrátila jsem se do Česka. Potom jsem se dozvěděla, že ho zavřeli za podezření z prodeje drog. Dceru nikdy neviděl, nejeví o ni zájem a nikdy mi finančně nepomáhal. Není uveden v rodném listě a tím, že nejsme manželé a on žije mimo EU, nemohu ani žádat o výživné. V říjnu 2021 mi skončila rodičovská a vzhledem k tomu, že Maledivy nejsou v EU, nezapočítává se mi příjem z té doby. Neměla jsem nárok na mateřský příspěvek, ani na vyšší příjem podpory v nezaměstnanosti. Podpora mi skončila v březnu a od té doby nemám jiný příjem než příspěvek na bydlení a na dítě,” popisuje Petra, v jaké situaci se nachází.

Psychické i fyzické vyčerpání
Petra je ze své situace zoufalá a neví si rady, jak dál: “Jsem úplně zoufalá a psychicky i fyzicky vyčerpaná. Zatím ještě nevím, jestli seženu flexibilní práci, ideálně na zkrácený úvazek. Zaměstnavatelé mají problém s tím, že nemám hlídání a v případě potřeby budu doma s nemocnou dcerou. Tu musím také denně vodit do školky a vyzvedávat brzy odpoledne. Nemám problém se kvůli práci přestěhovat, jsem flexibilní. Specializuji se na marketing, obchod, PR. Momentálně s dcerou žijeme v Přerově, v bytě 1+1, kde bydlím od svých osmnácti let, kdy jsem musela odejít z domu.”

Fanděte mamince spolu s námi!

Tento příběh je sepsaný na základě podkladů a dokumentů, které projektu Fandi mámám poskytla maminka samoživitelka. Projekt nemůže ručit za morální bezúhonnost dané maminky. Každý dárce/dárkyně mají možnost se s vybranou maminkou spojit, popovídat si s ní, a dle vlastního uvážení se rozhodnout, zda právě jí svou pomoc nabídne. Projekt Fandi mámám propojuje samoživitelku s případnými dárci. Více informací najdete v záložce Nejčastější dotazy.

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!