Maminka Monika ze Světlé n. S.

„Tento měsíc jsem v mínusu 1 000 Kč.”

Když se Monika přihlásila do projektu byla samoživitelkou 6 let. Pečuje o své čtyři děti – syna Dominika (12 let), dcery Kristýnu (8 let), Sabinu (6 let) a Gabrielu (2 roky). Syna má Monika z předchozího vztahu, dcery pak z manželství, které po osmi letech skončilo rozvodem: “Náš vztah byl italská domácnost. Na pořadu dne byly hádky, alkohol, výměna názorů, pak i domácí násilí.“

Monika se o své děti stará sama, a to z velké části i po finanční stránce. Doteď se jí alespoň dařilo sehnat nějakou korunu navíc díky brigádě v restauraci, tam ale teď kvůli současné situaci pracovat nemůže, takže je odkázaná na sociální dávky a nízkou podporu v nezaměstnanosti. Nemůže se spolehnout ani na alimenty. Ty od obou otců svých dětí dostává nepravidelně nebo vůbec: “Výživné dostávám a nedostávám. Otec syna mi tři měsíce nezaplatí a pak mi pošle třeba tři složenky po 100 Kč. Teď jsem si podala k soudu návrh na zvýšení výživného a taky aby se podílel polovinou na oblečení, obuvi, na nákupu školních potřeb apod. Uvidíme, jak soud dopadne. Otec dcer výživné taky neplatí, podávala jsem už trestní oznámení i exekuci na výživné. Otec má u sebe dvě nejstarší dcery jednou za 14 dní v sudý víkend, takže se s nimi pravidelně vídá, mají spolu docela hezký vztah.”
Zato o Dominika se jeho otec podle Moniky příliš nezajímá: “Syn svého tátu ani moc nezná, viděl ho za celou dobu snad třikrát, v kontaktu s ním není.”
Kromě běžných výdajů trápí Moniku také dluhy: “Mám spoustu exekucí, nemám je jak splácet. Řeším to přes soud, snažím se, aby mi to bylo zastaveno a splácím teď jen jednu exekuci. Jsem domluvená na splátkovém kalendáři. Mám platit 500 Kč měsíčně, ale zatím jsem tento měsíc neměla z čeho zaplatit. Navíc mi teď přišel nedoplatek za elektřinu, i to budu mít na splátky.”
Monika doufá, že se její situace zlepší, jakmile si najde práci. To ovšem může až ve chvíli, kdy půjde nejmladší dcera do školky, což by mělo být od září: “Ráda bych pracovala s lidmi, s dětmi. Ale vezmu cokoliv, co se naskytne. Nebojím se žádné práce.”

My Monice fandíme! 

Pro maminku Monniku jsme sehnali:

• Oblečení a boty pro děti
• Vysavač
• 2x matrace
• Domeček na hraní pro dcery
• Auto na ovládání pro Dominika

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!