Maminka Michaela z Nového Bydžova

„I když pracuji, pobírám alimenty, přídavky na děti nebo příspěvek na bydlení, vycházíme jen tak tak.”

Michaela se do projektu Fandi mámám přihlásila v září 2020, kdy jejím synům Ondřejovi a Matyášovi bylo 12 a 9 let.

Příběh, se kterým Michaela vstoupila do projektu
Samoživitelkou je sedm let. Péči o děti jí komplikuje fakt, že oba kluci mají zdravotní problémy: “Starší Ondřej má ADHD syndrom s poruchou autistického spektra. První a druhou třídu absolvoval v běžné základní škole, s asistentkou, ale bylo to nedostačující. Od třetí třídy navštěvuje speciální školu pro děti s logopedickými vadami a specifickými poruchami. Denně musíme dojíždět zhruba čtyřicet kilometrů. Ondrášek má IQ 138. Matematiku a logiku má vyvinutou na vysoké úrovni, ale co se týče jazyka, má diagnostikovánu dyslexii, dysgrafii, dysortografii. Špatně se začleňuje do kolektivu, je to solitér. Mladší Matyáš je po dvou operacích sluchu. Ztráta sluchu byla 48 %. Teď už slyší, ale zůstalo mu, že strašně křičí. Má diagnózu mnohomluvnosti a hyperkynetický syndrom.”
Syny má Michaela ze dvou vztahů, oba se však po čase rozpadly: “Když se narodil starší Ondrášek a ukázalo se, že je jiný, jeho táta začal pít a dělat dluhy. Dluhy nám u rozvodu rozdělili napůl, proto jsem teď v insolvenci. Otec mého druhého syna je chronický “zamilovávač” a ploditel dalších dětí s různými ženami. Otcové si syny berou dle svých možností. Styku s dětmi nijak nebráním.”

Michaela pracuje v úklidové firmě, kde dostává minimální mzdu. Z té se jí strhává insolvence. Další peníze má díky výživnému, přídavkům na děti a příspěvkům na bydlení a péči. Z toho musí kromě nutných výdajů na bydlení a jídlo platit kroužky, družinu, cestování do školy nebo školní pomůcky. Za ty jen na začátku školního roku dala přes dva tisíce korun: “Ondrášek chodí na kroužek řezbářství a práce se dřevem a Matýsek na Street Dance.”

My Michaele fandíme! 

Pro maminku Michaelu jsme sehnali:

• Zvýšenou postel se skříní a stolem pro Ondru
• Zvýšenou postel se skříní a stolem pro Matyáše
• Tablet pro distanční výuku
• Tiskárnu se skenerem
• Notebook

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!