Maminka Martina z Loun

“Bez pomoci mého otce bychom skončili na ulici.”

Martině v čase, kdy se účastnila našeho projektu bylo 37 let a jejím dvěma dětem – dcera Nicol (12 let) a syn Péťa (10 let), který vyžaduje speciální péči: „Syn je autista s Aspergerovým syndromem a ADHD. Je to s ním “mazec”, ale za nic bych neměnila,“ říká Martina, která je na děti sama už řadu let.„S tatínkem dětí jsem se znala velmi dlouho, ale dohromady jsme se dali, až když jsme se po pár letech potkali a on byl rozvedený. Znala jsem ho jen jako kamaráda nikoli jako partnera. Po půl roce chození jsme se brali a za další půlrok se nám narodila dcerka, koupili jsme společně domek a po dalších dvou letech se narodil syn.”

“Po narození syna to začalo skřípat, manžel začal pít, přestal chodit do práce a začal mě fyzicky napadat. Několikrát zasahovala i policie. Začala jsem tedy do práce chodit já, přestože jsem tehdy byla na mateřské s dvouletým synem. Potřebovali jsme peníze, abychom měli z čeho žít a platit účty. Bohužel se to tím ještě zhoršilo. Manžel žárlil a konec našeho manželství byl neodvratný. Zůstala jsem s dětmi v domě, na který jsme měli hypotéku a kde jsem chtěla s dětmi i nadále zůstat. Hypotéka nebyla nikterak vysoká. Bohužel než proběhlo soudně majetkové vyrovnání, exekutor dům prodal, protože manžel měl dluh na zdravotním pojištění. Bez pomoci mého otce bychom skončili na ulici, v lepším případě v azylovém domě,“ vypráví o svých peripetiích Martina.

Od té doby spolu Martina s manželem prakticky nekomunikují, peníze na děti od něj dostává občas: „Manžela jsem viděla naposledy u rozvodu, děti ho viděly naposledy, když od nás odešel. Děti nenavštěvuje, ani jim nezavolá.“

Výživné na děti Martina dostává nepravidelně a v nízkých částkách. Nyní alimenty vymáhá přes exekutora.
Kvůli synovu postižení v současné době nemůže pracovat, proto je pro ni velmi těžké utáhnout domácnost finančně.
“Péťa chodí do běžné základní školy, občas chodím s ním, abych mu tam pomáhala. Musím být v té době ale doma, na telefonu, abych pro něj v případě problémů přijela,” vysvětluje Martina a dodává: “Dělám si pedagogický kurz, abych mohla pracovat jako asistentka pedagoga. Věřím, že se mi podaří pak pracovat ve škole, kam chodí Péťa.”
Martina občas chodí na brigády, uvítala by i práci z domova, kterou už zkoušela shánět, ale zatím bez úspěchu. Navíc jí trápí dluh: „Mám jeden velký dluh ve výši 400 000,- kč kvůli hypotéce, v současné době mám zažádáno o zastavení exekuce, případně požádám o insolvenci, pokud se zlepší podmínky pro sociálně slabší.“
Pomocnou ruku nachází u své kamarádky, která jí pomáhá materiálně a občas jí pohlídá děti a u svého táty, který pomáhá finančně, pokud může: „Nebýt otce a mé kamarádky, nevím, jak bych to vše zvládla.“

My Martině fandíme! 

Pro maminku Martinu jsme sehnali:

• Oblečení pro děti
• Trvanlivé potraviny
• Dotykový telefon pro dceru
• Drogerii
• Dvoumístnou rozkládací sedačku do dětského pokoje

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!

Maminka Lenka z Mostu

„Nemohu jít do obchodu a koupit batoh za dvanáct set,
to si opravdu nemohu dovolit.”

Lence je 31 let a žije v Mostě, kde vychovává své čtyři dcery (Anna Maria – 7 let, Nicola Martina – 6 let, Adéla Nella – 4 roky a Růženka – 3 roky). V současnosti je na mateřské dovolené s nejmladší dcerou Růženkou, kterou má z posledního vztahu. Nejstarší tři dcery má s bývalým partnerem, od kterého odešla po čtyřech letech kvůli jeho agresivitě a alkoholismu. Jak sama říká, nelituje toho, že s ním má tři dcery, zároveň ale dodává: „Jen mě mrzí s kým je mám, že je to člověk nenapravitelný. Neplatí ani směšné výživné, které mu určil soud, a to na každou z dcer dvě stě korun měsíčně!“
S odchodem od partnera jí pomohl kamarád expartnera, který ji zajistil i podnájem a vypomohl s dětmi. S Lenkou se do sebe zamilovali a na svět přišla čtvrtá Lenčina dcera Růženka. Ta se narodila s cystou na mozku, má zdravotní postižení prvního stupně. Neshody s bývalým partnerem, nemoc holčičky a stále častější hádky vyústily nakonec v rozchod i s druhým tatínkem. A tak zůstala Lenka na své čtyři děti sama.

Lenka se s otcem svých tří dcer seznámila přes seznamku. Ze začátku nic nenasvědčovalo tomu, že by měl partner problémy s agresí a alkoholem. Postupem času, když se spolu již nějakou dobu stýkali, se k Lence dostávaly informace, aby si dávala pozor, že to není dobrý člověk. A o tom se sama za nedlouho přesvědčila. První procitnutí ze zamilovanosti přišlo nečekaně ve chvíli, kdy Lenka svému partnerovi oznámila, že je těhotná. Místo záplavy radosti se jí od partnera dostalo několik ran pěstí. To Lenku vyděsilo, její partner se ale hned druhý den dušoval, že už nic takového nikdy neudělá. “Neustále mě bombardoval sms zprávami, že se omlouvá a že to byl jen zkrat. Ať se vrátím, že už se to nestane. Omyl, stalo se to vícekrát,” vypráví svoji nepěknou zkušenost Lenka.

Ani narození tří dcer na agresivním chování partnera nic nezměnilo. Pak ale přišel v životě Lenky a jejích tří dětí zvrat. “Jednoho dne k nám přišel partnerův kamarád a po několika schůzkách, kdy jsem se mu svěřila, co se mi doma za zavřenými dveřmi děje, mi pomohl –  našel podnájem a odstěhoval mě od něj.”

Do kamaráda, který ji nabídl pomocnou ruku, se nakonec zamilovala a z tohoto vztahu se narodila nejmladší dcera Růženka. Šťastnou událost ale zastínily zdravotní komplikace – Růženka se narodila s cystou na mozku. Vztah, který trval čtyři roky, se pod tíhou starostí nakonec rozpadl.

Lenka si uvědomuje, že ve svém životě už několikrát šlápla vedle – otevřeně mluví o nesplacených dluzích i o podmínce, kterou dostala za napadení člověka, když se opila. Nechce však, aby za její chování pykaly její děti. Chtěla by jim dopřát kvalitnější dětství. V současnosti je Lenka závislá na sociálních dávkách. Před časem musela vyhlásit osobní bankrot a kvůli němu teď měsíčně splácí navíc ještě 7000 Kč, což zatěžuje její rozpočet na domácnost a nezbývá tak již na drobné potřeby a radosti pro její dcerky jako je vysněná aktovka do školy pro dceru Aničku.

My Lence fandíme! 

Pro Maminku Lenku jsme sehnali:

• Aktovka s motivem filmu Ledové království
• Výbava do školy pro prvňáčka (penál, aktovka, pastelky, pero…)
• Jednorázové pleny vel. 5 (15–25kg)
• Oblečení pro holčičku vel. 110
• Hračky (jako vánoční dárek)

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!