Maminka Markéta ze Sokolova

„Nemohla jsem finančně utáhnout byt v Praze, a tak jsem požádala o ubytování v azylovém domě.”

Když se Markéta přihlásila v srpnu 2020 do projektu Fandi mámám byly jejímu Tomáškovi 3 roky.

Příběh Markéty, se kterým vstoupila do projektu
Samoživitelkou je Markéta od začátku těhotenství, syn vznikl z náhodné známosti, o jeho otci Markéta nic víc neví, přestože se ho snažila najít. “Byla jsem tehdy pozvaná na narozeniny ke známým na chatu, bylo tam více lidí, než mělo, a nakonec se tam slavily patery narozeniny. Zábava byla v plném proudu, já měla již trochu upito, dala jsem se tam do hovoru s jedním mládencem a později jsme se nechali unést a strávili spolu noc. Nijak jsem to neřešila. Ráno oslava skončila a já se vrátila domů ke svým pracovním povinnostem. Bohužel jsem si v té době neuvědomila možné následky. Zhruba po dvou měsících mi začaly nevolnosti, následně se zjistilo, že jsem těhotná. Když jsem se to dozvěděla, zkoušela jsem po otci dítěte pátrat, ale od oslavy jsem ho neviděla. Otec syna tak ani není zapsán v rodném listě, nic o něm nevím. Nikdy mě ale nenapadlo, že bych šla na interrupci. Nemohla bych zabít něco, co ve mě rostlo, něco, co za nic nemohlo.”

Skutečnost, že Markéta nemá otce pro svého syna, jí samozřejmě ztěžuje život. Nedostává žádné alimenty, je pro ni těžké najít si práci a skloubit ji s péčí o syna, nemá žádné hlídání.
“Lékař mi hned na začátku vystavil neschopenku. Měla jsem rizikové těhotenství, a tak se mi snížil i příjem. Nemohla jsem finančně utáhnout byt v Praze, a tak jsem požádala o ubytování v azylovém domě. Nejdřív jsem byla v Mělníku, pak ve dvou azylových domech v Praze, nakonec se mi podařilo najít byt v Sokolově, kde není tak vysoký nájem. V Praze jsem byt hledala přes dva roky, ale bohužel jsem nesehnala. Pronajímatel buď nechtěl samoživitelku s dítětem, nebo chtěl moc vysokou kauci.”

V současné době Markéta musí vystačit s rodičovským příspěvkem, s přídavky na dítě a příspěvkem na bydlení. Jiné dávky nepobírá.
“Na ošacení, školku, jídlo, drogerii, telefon, léky mi zbydou necelé čtyři tisíce. Jsem na všechno sama. S rodiči nejsem v kontaktu. Kdysi v minulosti jsme se hodně pohádali. Zkoušela jsem se s nimi kontaktovat, ale ani vnuk je nezajímá.”

Od září nastupuje Tomášek do školky a Markéta si chce najít práci: “Budu vděčná za cokoliv, ráda bych pracovala jako prodavačka, pokladní nebo pomocná síla.”

My Markétě fandíme! 

Pro maminku Markétu jsme sehnali:

• Potraviny
• Drogerii
• Oblečení a boty pro syna (vel. 116/122, boty vel. 29 má silnější nohu a vysoký nárt)
• Boty pro Markétu (sportovní obuv vel. 46, tmavě modré nebo černé)
• Výlet

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!

Maminka Lenka z Mostu

„Nemohu jít do obchodu a koupit batoh za dvanáct set,
to si opravdu nemohu dovolit.”

Lence je 31 let a žije v Mostě, kde vychovává své čtyři dcery (Anna Maria – 7 let, Nicola Martina – 6 let, Adéla Nella – 4 roky a Růženka – 3 roky). V současnosti je na mateřské dovolené s nejmladší dcerou Růženkou, kterou má z posledního vztahu. Nejstarší tři dcery má s bývalým partnerem, od kterého odešla po čtyřech letech kvůli jeho agresivitě a alkoholismu. Jak sama říká, nelituje toho, že s ním má tři dcery, zároveň ale dodává: „Jen mě mrzí s kým je mám, že je to člověk nenapravitelný. Neplatí ani směšné výživné, které mu určil soud, a to na každou z dcer dvě stě korun měsíčně!“
S odchodem od partnera jí pomohl kamarád expartnera, který ji zajistil i podnájem a vypomohl s dětmi. S Lenkou se do sebe zamilovali a na svět přišla čtvrtá Lenčina dcera Růženka. Ta se narodila s cystou na mozku, má zdravotní postižení prvního stupně. Neshody s bývalým partnerem, nemoc holčičky a stále častější hádky vyústily nakonec v rozchod i s druhým tatínkem. A tak zůstala Lenka na své čtyři děti sama.

Lenka se s otcem svých tří dcer seznámila přes seznamku. Ze začátku nic nenasvědčovalo tomu, že by měl partner problémy s agresí a alkoholem. Postupem času, když se spolu již nějakou dobu stýkali, se k Lence dostávaly informace, aby si dávala pozor, že to není dobrý člověk. A o tom se sama za nedlouho přesvědčila. První procitnutí ze zamilovanosti přišlo nečekaně ve chvíli, kdy Lenka svému partnerovi oznámila, že je těhotná. Místo záplavy radosti se jí od partnera dostalo několik ran pěstí. To Lenku vyděsilo, její partner se ale hned druhý den dušoval, že už nic takového nikdy neudělá. “Neustále mě bombardoval sms zprávami, že se omlouvá a že to byl jen zkrat. Ať se vrátím, že už se to nestane. Omyl, stalo se to vícekrát,” vypráví svoji nepěknou zkušenost Lenka.

Ani narození tří dcer na agresivním chování partnera nic nezměnilo. Pak ale přišel v životě Lenky a jejích tří dětí zvrat. “Jednoho dne k nám přišel partnerův kamarád a po několika schůzkách, kdy jsem se mu svěřila, co se mi doma za zavřenými dveřmi děje, mi pomohl –  našel podnájem a odstěhoval mě od něj.”

Do kamaráda, který ji nabídl pomocnou ruku, se nakonec zamilovala a z tohoto vztahu se narodila nejmladší dcera Růženka. Šťastnou událost ale zastínily zdravotní komplikace – Růženka se narodila s cystou na mozku. Vztah, který trval čtyři roky, se pod tíhou starostí nakonec rozpadl.

Lenka si uvědomuje, že ve svém životě už několikrát šlápla vedle – otevřeně mluví o nesplacených dluzích i o podmínce, kterou dostala za napadení člověka, když se opila. Nechce však, aby za její chování pykaly její děti. Chtěla by jim dopřát kvalitnější dětství. V současnosti je Lenka závislá na sociálních dávkách. Před časem musela vyhlásit osobní bankrot a kvůli němu teď měsíčně splácí navíc ještě 7000 Kč, což zatěžuje její rozpočet na domácnost a nezbývá tak již na drobné potřeby a radosti pro její dcerky jako je vysněná aktovka do školy pro dceru Aničku.

My Lence fandíme! 

Pro Maminku Lenku jsme sehnali:

• Aktovka s motivem filmu Ledové království
• Výbava do školy pro prvňáčka (penál, aktovka, pastelky, pero…)
• Jednorázové pleny vel. 5 (15–25kg)
• Oblečení pro holčičku vel. 110
• Hračky (jako vánoční dárek)

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!