Maminka Lucie z Liberce

„Na zájmové činnosti mé dcery nemám žádné prostředky.”

Lucie se přihlásila do projektu Fandi mámám na začátku roku 2020, kdy jí bylo 38 let a její jediné dcerce Nikolce 7 let.

Příběh Lucie, se kterým vstoupila do projektu
Nikolku vychovává Lucie už přes čtyři roky sama. Před tím žila Lucie s partnerem tři roky. Jejich vztah ale poznamenala závislost na drogách, jak sama Lucie upřímně přiznává: „Ve chvíli, kdy jsme se seznámili, jsem byla závislá na pervitinu. Otec dcery byl také závislý na pervitinu a pak i na hracích automatech. Po narození dcery jsme s otcem Nikolky žili ještě dva roky a já jsem se snažila s drogami definitivně skončit. Vztah jsem ukončila kvůli domácímu násilí. Nastoupila jsem do terapeutické komunity, kde mohla být dcera se mnou. Pak jsem byla v doléčovacím centru v Praze a bydlely jsme s Nikolkou v azylových domech. Do doléčovacího centra ještě pravidelně docházím na sezení. V květnu to bude pět let, co jsem bez drog.“
Od září loňského roku bydlí Lucie s Nikolkou v pronajatém bytě v Liberci, odkud pochází: “Po čtyřech letech stěhování každý rok po azylových domech mi kamarádka pomohla sehnat podnájem. Váhala jsem, jestli to vzít. Musela jsem ukončit zaměstnání v Praze, ale myslela jsem na dceru, že už je větší, potřebuje svoje zázemí, svůj pokoj.” Nikolka chodí do 1. třídy a ráda by ve škole navštěvovala nějaký zájmový kroužek: „Baví ji angličtina a ráda by dělala nějakou sportovní aktivitu.“ Se svým otcem je Nikolka pravidelně v kontaktu po telefonu a jednou za měsíc se osobně potkávají.

“Přesun do Liberce přinesl spoustu nových povinností, které se učím zvládat. V tuto chvíli jsem v evidenci úřadu práce. Ráda bych pracovala třeba jako prodavačka, aktivně si takovou práci v Liberci a okolí sháním, ale žádná pozice zatím neměla vhodnou pracovní dobu, abych ji mohla skloubit s potřebami dcery, kdy se musím přizpůsobit škole a družině. Ale v únoru pravděpodobně nastoupím na rekvalifikační kurz pro pracovníky v sociálních službách,“ dodává Lucie.

Prozatím tak musí vyjít z podpory v nezaměstnanosti, alimentů, přídavku na dítě a příspěvku na bydlení, což při všech nákladech a pravidelném splácení dluhů zvládá dost obtížně: „Neustále nemám dostatek financí na všechny naše výdaje – nájem, elektřina, plyn, hygiena, jídlo…. Na zájmové činnosti mé dcery nemám žádné prostředky. Po zaplacení nájmu, jídla, telefonu, družiny mi zbyde cca 1 000 Kč.“

My Lucii fandíme! 

Pro maminku Lucii jsme sehnali:

• Novou matraci do postele pro dceru
• Sportovní boty pro Lucii vel. 41/42
• Cyklistické kolo pro dceru (7 let)
• Trvanlivé potraviny
• Vstupenky do ZOO Liberec

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!