Maminka Jitka z Hradce Králové

„Když se zdálo, že je vše dobré, přišla náhlá tragédie.”

Jitka (52 let) má dva syny – Erika (15 let) a Jirku (19 let). Jitka byla vdaná a se svým mužem žila dvacet let: “Ne vždy to bylo lehké. Manžel jednal vždy víc sám za sebe. Často jsem neměla s dětmi co jíst. Pak přišly dluhy, exekuce a dluhy jsme umořovali dluhy. Manžel později dostal invalidní důchod kvůli zdravotním problémům. Měla jsem tři práce, abychom vše finančně utáhli.”
Když se konečně zdálo, že všechno bude dobré, přišla náhlá tragédie: “Když jsem po letech získala práci na hlavní pracovní poměr a všechno se zdálo být na dobré cestě, manžela zbili při výkonu práce. Protože pracoval na dohodu, nepočítalo se to jako pracovní úraz. Odvezli ho na ARO, tam ho zaléčili a pak propustili domů. Doma se ale jeho stav v průběhu deseti dnů rapidně zhoršil. Když se dostal do nemocnice, už bylo pozdě. Sraženina, která putovala v krvi, napáchala na mozku nezvratné škody a on zůstal ležet se sondou zavedenou do žaludku. Rok byl v nemocnici a když přišla první vlna pandemie, zemřel. Nebylo to na covid, prostě jeden den usnul a druhý se už se neprobudil.”

Půjčka na pohřeb
Jitka je teď na vše sama. “Erik chodí do deváté třídy. Teď půjde studovat na učiliště, stane se elektrikářem. Jirka je dospělý, momentálně bydlí mimo domov, který opustil, když jsem mu oznámila, že musí do práce, protože sama tři lidi neuživím. Jirka trpí lehkou mozkovou dysfunkcí. Má přetrvávající ADHD, opustil školu a momentálně ani nechodí do práce.“ Popisuje aktuální rodinnou situaci Jitka. Ta teď chod domácnosti financuje z invalidního a vdovského důchodu, přivydělává si a do rozpočtu přispívá i syn Erik svým sirotčím důchodem. Z toho platí nájemné a energie, inkaso, internet a výdaje na domácnost, léky, náklady na dopravu do školy a taky umořuje dluh: “Musela jsem si půjčit po smrti manžela na zajištění pohřbu.”

Boj s nedostatkem peněz na jídlo
Jitka má momentálně největší problém s tím, aby finančně vystačila: “Nezbývá mi na žádné volnočasové aktivity. Bojujeme také se zastaralou technologií na distanční výuku i nedostatkem peněz na potraviny a drogerii.”

My Jitce fandíme!

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!