Maminka Jana z Písku

„Vydržela jsem s ním pět let, dál už to nešlo.”

Jana (44 let) má celkem pět dětí – Ondru (14 let), Denise (9 let), Honzu (8 let), Jakuba (7 let) a Sabinu (6 let). Z prvního manželství má Jana čtyři děti, manželství vydrželo deset let: “S prvním manželem jsem se seznámila na cestě do práce. Jeli jsme oba autobusem. Byli jsme si sympatičtí, a tak jsme se začali scházet. Náš vztah vydržel deset let. Z prvního manželství mám čtyři děti, z toho tři jsou už zletilé. V prvním manželství jsem ale zažila fyzické násilí, které vedlo k udání manžela, jeho stíhání a následně i k rozvodu. Otec se s dětmi nestýká, má to zakázané.” Jana pak s dětmi žila na ubytovně, kde potkala svého druhého přítele a otce svých dalších dětí: “S druhým partnerem byl vztah ze začátku hezký, později se začaly objevovat problémy. Především užívání návykových látek. Vydržela jsem s ním pět let, pak už to nešlo.” Jana se odstěhovala z ubytovny do pronajatého bytu, kde s dětmi žije i v současné době. Ani tento otec o děti nejeví zájem.

Kvůli dětem je problém sehnat práci
Jana má momentálně velký problém pokrýt všechny náklady na domácnost: “Alimenty dostávám jen občas. Sice to řeším, ale zatím bez úspěchu. Jsem už rok na úřadu práce, a i když se práce nebojím, není jednoduché ji najít. Dřív jsem pracovala v lese. Kvůli dětem a jejich častému stonání mě nikde v této době nechtějí vzít. Práce mi nevadí, jsem zvyklá dělat rukama. Byla bych moc vděčná třeba za nějaký úklid na půl úvazku.”
Jana má příjmy z příspěvku na bydlení a příspěvku v hmotné nouzi, přídavků na děti a z nepravidelných alimentů: “Musím platit nájem a energie. Zbytek dávám za jídlo. Internet a jiné služby nemáme. Občas, když zbydou nějaké peníze, si koupím za pár set korun kredit do telefonu, někdy jsem ale několik měsíců i bez kreditu.”

Nejsou peníze na to, co děti potřebují
“Zbývá mi jen pár tisícovek na celý měsíc, někdy mi nezbyde nic. Z toho mám problém zaplatit všechny potřeby dětí, natož abych jim koupila to, co si přejí. Přála bych si hračky pro nejmenší dceru Sabinku, chtěla by kočárek a panenku jako každá správná holčička. Pro větší děti bych uvítala nějaké stolní hry.”

My Janě fandíme!

Tento příběh je sepsaný na základě podkladů a dokumentů, které projektu Fandi mámám poskytla maminka samoživitelka. Projekt nemůže ručit za morální bezúhonnost dané maminky. Každý dárce/dárkyně mají možnost se s vybranou maminkou spojit, popovídat si s ní, a dle vlastního uvážení se rozhodnout, zda právě jí svou pomoc nabídne. Projekt Fandi mámám propojuje samoživitelku s případnými dárci. Více informací najdete v záložce Nejčastější dotazy.

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!