Maminka Jana z Nové Role

„Nikdy jsem takhle o nic nežádala, bylo mi to hloupé, ale teď už mi nic jiného nezbývá.”

Janě je 22 let a s dcerou Natálkou (3 roky) žije sama v pronájmu. Samoživitelkou je prakticky od narození Natálky: “S otcem Natálky jsem se seznámila, když mi bylo sedmnáct. Bydleli jsme ve stejném městě. Byl mojí první velkou láskou. Byli jsme spolu tři roky a když jsem přišla do jiného stavu, byl od začátku proti. V té době mě začal podvádět, hodně pil a taky mě fyzicky napadal. Dva měsíce před porodem jsme se rozešli. Byla jsem připravena se o dceru postarat sama, ex-přítel se pouze nechal zapsat do rodného listu. Nějakou dobu si ji ještě bral, poté ale přestal. Od jejích šesti měsíců už ji nevídá a nejeví o ni žádný zájem. Stejně tak se o vnučku nezajímají jeho rodiče.”

Jen pár stovek na měsíc
“Nemám peníze na jídlo a ostatní potřeby do domácnosti. Nikdy jsem takhle o nic nežádala, bylo mi to hloupé, ale teď už mi nic jiného nezbývá. Vydržet s pár stovkami do dalšího rodičáku je nereálné.”
Jana bydlí s dcerou v podnájmu. S rodiči bydlet nemůže, mají malý byt. Sebe a dceru musí uživit z rodičovského příspěvku, příspěvku na bydlení a z alimentů, které ale bývalý partner posílá nepravidelně: “Má to soudně nařízené, ale tím, že nemá žádný pracovní poměr, tak mu nikdo nic nemůže srážet. Má exekuce a když má nějaké finance, tak pošle vždy jen dvě nebo pět stovek. Víc mi snad v životě nedal.”

Práce jako východisko
Jana by chtěla co nejdřív začít pracovat. Teď jen čeká, až bude moci Natálka do školky: “Uvažuju, že půjdu do práce, ale musím počkat, až malá nastoupí do školky. Je mi jedno, co budu dělat, jen potřebuju ranní směny, abych mohla být Natálce dobrou matkou a mohla být s ní. Bohužel školu jsem nedodělala kvůli šikaně, ale jsem velmi učenlivá. Dokážu zastat hodně práce, dříve jsem vypomáhala v kuchyni, nebo jsem pomáhala s vybalováním zboží, a to mě bavilo.”

My Janě fandíme!

Tento příběh je sepsaný na základě podkladů a dokumentů, které projektu Fandi mámám poskytla maminka samoživitelka. Projekt nemůže ručit za morální bezúhonnost dané maminky. Každý dárce/dárkyně mají možnost se s vybranou maminkou spojit, popovídat si s ní, a dle vlastního uvážení se rozhodnout, zda právě jí svou pomoc nabídne. Projekt Fandi mámám propojuje samoživitelku s případnými dárci. Více informací najdete v záložce Nejčastější dotazy.

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!