Maminka Iveta z Rychnova n. K.

“Kvůli zavřeným školám nemůžu na brigádu, peníze mi v rozpočtu chybí.”

Iveta se zúčastnila projektu Fandi mámám v červnu 2020, kdy jejím čtyřem dětem – Terezce bylo 13 let, Veronice 10 let, Haně Marii 6 let a Dorotce 4 roky.

Ivetin příběh, se kterým vstoupila do projektu
Samoživitelkou je Iveta skoro 5 let, otec poslední dcery ji opustil ještě v těhotenství. “Bohužel mám ke svým dětem tři tatínky. Člověk si myslí, že bude vše zalité sluncem, ale opak je pravdou… Otec nejstarší dcery Terezy je psychický tyran. Seznámila jsem se s ním, když mi bylo sedmnáct let. Ze začátku jsme byli jen kamarádi, ale pak se kamarádský vztah přehoupl na něco víc. Ze začátku bylo vše super, ale postupem času se začal měnit. Přestal chodit do práce, zakazoval mi kamarády, nikam jsem nesměla. On mohl všechno a já nic, tak jsem se s ním rozešla. Na pár dní jsem šla bydlet ke kamarádce, protože jsem neměla, kde být. Kamarádka mě seznámila s jejím bratrem, který se v té době rozváděl. Já po rozchodu, on v rozvodovém řízení, tak si myslela, že si budeme rozumět. Já jsem akorát zjistila, že jsem v 5. týdnu těhotenství. S bratrem kamarádky jsme si rozuměli čím dál víc. Sice nebyl nadšený, že jsem těhotná, ale jako vadu na kráse to nebral. Začal mi pomáhat a já byla strašně ráda. Biologický otec se od začátku nezajímal, i o výživné jsem musela požádat soud. Otec mých dvou prostředních dcer je právě bratr mé kamarádky. Se vším mi pomáhal a byl hodný, ale po narození Hany Marie začal pít. Víc času, než doma s námi trávil s kamarády. Domů se vracel opilý, nebo nechodil vůbec. Nakonec už se to nedalo vydržet, a tak jsme se rozešli. Dodnes jsme ale kamarádi a klape to víc než kdysi ve vztahu.”

Poslední Ivetin vztah, ze kterého má nejmladší dceru Dorotku, trval jen krátce:

“Otec poslední dcery odešel ještě v době, kdy jsem byla těhotná. Bylo mu všechno jedno. Upřednostňoval svoje každodenní potřeby před potřebami rodiny. Vždy mě vytáhl z posledních financí, na své peníze si sáhnout nenechal. Nedával mi ani na jídlo. Když si z mého rodičovského příspěvku nakoupil naposledy, tajně se sbalil a zmizel. Ani neuznal otcovství, musel ho řešit soud. Do rodného listu jsem ho nechala zapsat po dvou a půl letech, kdy jsem měla soudní rozhodnutí v ruce.”

Iveta pobírá rodičovský příspěvek, přídavky na děti, příspěvek na bydlení a výživné. Otec nejstarší dcery výživné neplatil, Iveta ho proto musela vymáhat: “Po pár trestních oznámení ho soud poslal na tři roky do vězení. V této době je zaměstnaný a výživné mu je sráženo exekučně.” I výživné na poslední dceru dostávala Iveta díky tomu, že otci bylo z platu strháváno: “Výživné mu bylo sráženo exekučně od minulého roku, ale přišel mi dopis, že je od 1.dubna bez práce, takže výživné opět nedostaneme.”

Dosud svoji roli samoživitelky Iveta zvládala. Přivydělávala si brigádně v potravinách. Protože jsou ale teď její děti doma, nechodí do školy ani do školky, na brigádu nemůže a tyto peníze jí v rodinném rozpočtu chybí.

My Ivetě fandíme! 

Pro maminku Ivetu jsme sehnali:

• Trvanlivé potraviny
• Drogerii
• Výbavu pro dceru do 1. třídy
• Matraci 180x200cm
• 2x Povlečení s dětským motivem

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!