Maminka Hana z Ledče nad Sázavou

„Z domu jsme odešli pouze s osobními věcmi.”

Hana se do projektu Fandi mámám přihlásila v květnu 2020. Jejím čtyřem dětem tehdy bylo – Janě 14 let, Martinovi 11 let, Petrovi 9 let a nejmladší Alence 3 roky.

Příběh, se kterým Hana vstoupila do projektu
Samoživitelkou je Hana krátce, ale už teď ví, jak moc složité pro ni následující období bude, protože péče o rodinu i o domácnost ležela na jejích bedrech už několik let, přestože měla partnera. Nejstarší dceru Janu má z předchozího vztahu, ostatní děti z manželství, které trvalo dvanáct let: “S nejstarší dcerou se otec nestýká, nemá o ní absolutně žádný zájem, nikdy ji neviděl. s Alenkou je Hanka stále na rodičovské dovolené.

V době, kdy jsme se poznali s manželem, jsem už měla nejstarší dceru Janu, tehdy jí byl rok. Po půl roce jsem otěhotněla a přestěhovala jsem se k manželovi do 150 km vzdálené Ledče nad Sázavou. Bydleli jsme v domě spolu s jeho matkou. Po té, co se nám narodil Martin, šel vztah rapidně ke dnu. Manžel byl vždycky víc při těle, ale během roka se vyjedl na neuvěřitelných 235kg ze 150kg. Podlomilo se mu zdraví. Žádné domluvy, zkrátka vůbec nic nepomáhalo. Jedl ve dne v noci. Jen ležel, spal. Přestal fungovat nejen jako manžel, ale taky jako otec dětí. Já jsem zůstala sama na děti, domácnost, všechnu práci okolo domu a v domě. I když se manžel začal později léčit, nepomohlo mu to. Nepomohla ani antidepresiva, on sám neměl jediný zájem cokoliv změnit. Do toho měl neustále nemocenskou, takže se to už nedalo utáhnout ani finančně. Všechno si na nás začal vybíjet. Napadal nás i fyzicky a to i v době, kdy jsem byla těhotná. Byli jsme už na dně a na Vánoce 2019 vše vyvrcholilo. Sehnala jsem si garsonku, kam jsme s dětmi utekli den po Štědrém dni. V novém bytě jsme pobyli pouze tři týdny a museli jsme se opět, ne vlastní vinou, stěhovat. Teď v druhém novém bytě snad najdeme konečně zázemí a hlavně vytoužený klid. V současné době manžel podal žádost o rozvod, o děti nejeví zájem a na výživném mi dluží peníze.”

Hana musí svoji rodinu uživit z rodičovského příspěvku, přídavků na děti, z nepravidelných alimentů a z příspěvku na bydlení. “Výživné mám dostávat 4000 Kč na nejstarší dceru, 12 000 Kč na další tři děti, ale bohužel, otcové dětí peníze neposílají pravidelně, někdy nižší částku, někdy vůbec. Jsou to sumy hezké, ale nemůžu se na ně absolutně spolehnout. Už vše řeším soudně.”

Jiný příjem zatím nemá, stále je doma s nejmladší dcerou, ale uvítala by přivýdělek z domova, např. domácí práce.

“Nyní se potýkáme především s financemi na ošacení a obutí. Co se týče potravin, tam mám pouze na to skutečně nejzákladnější, ale když přijdou větší výdaje spojené třeba se školou, je to horší. Z domu jsme odešli pouze s osobními věcmi, nebylo si co odnést, manžel všechno rozbil a zničil. Nemáme na čem spát, takže spíme na zemi. Jediný, s kým jsme v dobrém kontaktu, je má maminka, která se mi snaží tu a tam pomoci. Dědečky nemáme a druhá babička nemá a nikdy neměla o děti zájem.”

Hana musí každý měsíc splácet dluh, téměř čtyři tisíce: “Je to za rekonstrukci domu, ve kterém jsme bydleli s manželem. Avšak dům měl přepsaný darovací smlouvou a bylo mi řečeno, že na nic nemám nárok. Peru se se splácením velice obtížně.”

Na své děti je Hana náležitě pyšná, snaží se pro ně zajistit maximum, co může: “Jana moc ráda kreslí a tvoří, má obrovský dar, který bych ráda nějakým způsobem podpořila, také ráda tančí. Má diagnostikováno ADHD, takže je živější a potřebuje více péče a různé zábavy.” Martínek je moc hodný, milý a klidný kluk. Rád jezdí na koloběžce, hraje si s kamarády, je velice šikovný a zručný. Péťa je také tvořivý, rád jezdí na kole, hraje různé hry. A nejmladší Alenka ráda kouká na pohádky a jako každé malé dítě v jejím věku si ráda hraje s hračkami.”

My Haně fandíme! 

Pro maminku Hanu jsme sehnali:

• Trvanlivé potraviny
• Boty a oblečení pro děti
• Drogerii
• Dětská kola
• Notebook

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!