Maminka Eva z Liberce

„Někdy jsem zoufalá, že na to nestačím.“

Eva (43 let) má tři děti – dvě dcery (15 a 7 let) a jednoho syna (9 let).
Nejstarší dceru má Eva se svým bývalým manželem: “Prvního partnera jsem poznala v práci. Poměrně rychle jsme se sblížili, začali spolu žít a brzy měli první dítě. Náš vztah byl zpočátku šťastný, po narození dítěte se ale objevily neshody a postupně jsme se odcizili. Hádky byly na denním pořádku.”
V té době Eva potkala jiného muže a od manžela odešla: “Dcerce tehdy byly čtyři roky. Rozvedla jsem se ale až později. To už jsem porodila syna, kterého jsem měla s druhým partnerem. Ani tento vztah se ovšem nevydařil. Od počátku byl problematický, přestože jsem se snažila, aby vše fungovalo. Když se nám narodila ještě dcera, partnera zavřeli do vězení. Když jsem to zjistila, byl to šok.”
Eva byla poté dva roky s dětmi sama. Čekala, až se partner vrátí z vězení a doufala, že se všechno zlepší. To se ovšem nestalo: “Po jeho návratu se chvilku zdálo, že se změnil, ale brzy bylo všechno při starém. Nedošlo sice k fyzickému násilí, ale psychicky nás ničil všechny. Nakonec se bývalý partner dostal opět do výkonu trestu, kde je dosud.”

Malý byt a děti s handicapem

Evu nejvíc trápí bydlení a taky to, že nemá stabilní práci: “Stále žijeme v malém městském bytě v nepříliš dobrém prostředí a ve stálém strachu. Mým největším přáním je najít práci na zkrácený úvazek nebo home office a díky tomu moci změnit bydlení, abychom měli konečně domov, kde máme každý svou postel, pracovní stůl a pocit bezpečí. Chci, abychom odešli z bytu, kde nás může bývalý partner kdykoli najít.”
Aby toho nebylo málo, Evu také trápí to, že její děti mají zdravotní problémy, kvůli kterým potřebují větší péči než zdravé děti jejich věku, takže v současné době nemůže pracovat na plný úvazek.

Hledání stabilní práce

Eva se snaží uživit rodinu, jak jen to jde a snaží se najít stabilní práci. Zatím má jen brigádu a práci na doma, k tomu dostává příspěvek na péči, příspěvek na bydlení, přídavky na děti a výživné na nejstarší dceru. Nově požádala i o náhradní výživné. Neví však, jak dlouho na něj bude mít nárok, když bývalý partner ve vězení odmítá pracovat: “Peníze, které dostávám, nám stačí na běžnou spotřebu. Větší byt ani zařízení si dovolit nemůžeme. Sháním práci, která by mi přinesla pravidelný příjem a kterou bych mohla skloubit s péčí o děti. Rok jsem pracovala v call centru. Mám praxi v administrativě a mám organizační schopnosti. Mám poměrně čerstvě dokončené rekvalifikace na kosmetičku a výživovou poradkyni, chtěla jsem v tomto oboru podnikat, ale zatím to nevyšlo. V současné době se chystám na kurz pracovnice v sociálních službách a doufám, že v této sféře konečně uplatnění najdu.”

My Evě fandíme!

Tento příběh je sepsaný na základě podkladů a dokumentů, které projektu Fandi mámám poskytla maminka samoživitelka. Projekt nemůže ručit za morální bezúhonnost dané maminky. Každý dárce/dárkyně mají možnost se s vybranou maminkou spojit, popovídat si s ní, a dle vlastního uvážení se rozhodnout, zda právě jí svou pomoc nabídne. Projekt Fandi mámám propojuje samoživitelku s případnými dárci. Více informací najdete v záložce Nejčastější dotazy.

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!