Maminka Daniela z Českých Budějovic

„Na všechno sama nestačím, je to vyčerpávající a psychicky náročné.“

Daniele je 43 let a žije sama se svým synem Adámkem (11 let). Péče o něj je náročnější, protože Adámek je autista. Těhotenství Daniela původně neplánovala, protože přítel byl tehdy ženatý: “S otcem Adámka jsem se seznámila před dvaceti lety na cvičení integrovaného záchranného systému. Dělala jsem na záchrance a on byl požárník. Zamilovala jsem se do něj na první pohled, jenže osud nám nepřál, protože v té době byl ženatý. Přesto jsme si nemohli pomoci a náš vztah trval dvacet let. Těhotenství jsem neplánovala, brala jsem antikoncepci. Jenže ta selhala a já neměla to srdce si dítě nechat vzít. A tak jsem se s jeho otcem dohodla, že si chlapečka nechám. Domluvili jsme se, že ho neuvedu do rodného listu, ale bude nám pomáhat materiálně, a to také plní, i když už spolu nejsme. Rozešli jsme se jako přátelé.”

Boj o příspěvek na péči
Daniela žije v domácnosti s Adámkem a se svojí maminkou, která jí s péčí o syna pomáhá: “Díky tomu mohu chodit do práce a zajistit příjem pro sebe i pro syna a maminku. Všechno dost ztěžuje diagnóza mého syna, který trpí dětským autismem. Má své rituály, které se musí dodržovat ráno, odpoledne i večer. Všechno musí mít řád a nic nesmí narušit jeho rutinu, jinak to vede ke špatným náladám, záchvatům a sebepoškozování.”
Daniela musí rodinu uživit ze svého platu a příspěvku na péči, finančně jí vypomáhá také otec syna: “Nestačím všechno zajistit sama. Navíc teď bojuju o příspěvek na péči o dítě, protože nám ho chtějí sebrat. Kvůli tomu jsem byla nucena zaplatit právní služby, abychom o příspěvek nepřišli. Náklady na domácnost se stále zvyšují. Kromě nájmu a energií platím jídlo, které je spojeno s rituály dítěte, bez kterých být nemůže. Je to vyčerpávající a psychicky náročné. Obzvlášť v této nejisté době.”

Sběratel Adámek a jeho specifická přání
Adámek navštěvuje speciální školu. Je velký sběratel a Daniela by mu ráda pořídila to, co má tak rád: “Adámek si oblíbil postavičku Spongeboba a moc by si přál figurky, které jsou k dostání na čerpacích stanicích OMW. Zároveň miluje kalendáře. Ve sbírce už má dva tisíce kusů. Momentálně je jeho největším snem získat kalendáře Andělé z roku 2013 a 2014.”

My Daniele fandíme!

Tento příběh byl sepsaný na základě podkladů a dokumentů, které projektu Fandi mámám poskytla maminka samoživitelka. Projekt nemůže ručit za morální bezúhonnost dané maminky. Každý dárce/dárkyně mají možnost se s vybranou maminkou spojit, popovídat si s ní, a dle vlastního uvážení se rozhodnout, zda právě jí svou pomoc nabídne. Projekt Fandi mámám propojuje samoživitelku s případnými dárci. Více informací najdete v záložce Nejčastější dotazy.

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!