Maminka Dana z Jablonecka

„Poslední dobou mám problém nakoupit veškeré potraviny, drogerii, abychom vyšli celý měsíc.“

V únoru 2020, kdy se Dana připojila k projektu Fandi mámám jí bylo 38 let. Jejím dětem – Kateřině, Tomášovi a Klárce bylo 18, 8 a 5 let.

Příběh Dany, se kterým vstoupila do projektu
Děti má Dana ze dvou dlouhotrvajících vztahů. Nejstarší Kačka studuje posledním rokem jezdectví a chov koní v Kladrubech. Tomáška baví sporty, stavění z lega a nejmladší Klárka si ráda hraje s panenkami, legem a ráda maluje.
Dana je na děti sama tři roky: „Ve vztahu s prvním partnerem jsem byla sedm let. Když byly dceři tři roky, našel si jinou paní. Dnes se s ním Kačka vidí pouze při předávání výživného. Nemají spolu dobrý vztah. S druhým partnerem jsem byla třináct let. Ze začátku to celkem šlo. Přišla jsem do jiného stavu, přestěhovali jsme se, jenže on pak potkal nové kamarády a začal pít víc alkohol, začal být agresivní. Vždy jsem to však nějak ustála, ovšem jen do chvíle, kdy přišel “namazanej” a před dětmi mě několikrát uhodil. Na denním pořádku bylo psychické vydírání, ponižování, vyhrožování. Odešla jsem od něj. O Vánocích jsem ho pak ale vzala zpět, protože sliboval, jak se změnil. Vydrželo to chvíli a z usmíření jsem znovu přišla do jiného stavu. Úplně jsem ho opustila až tehdy, když jsem držela malinkou Klárku v ruce, malý Tomášek stál vedle mě a on byl opilý a zlomil mi nos. To už jsem nevydržela a vztah úplně ukončila. Děti se ho bojí, Klárka ho ani nezná, Tomášek z něj má strach. Za dětmi nechodí ani se jim neozývá. Ani ho nevyhledávám.“
Roli samoživitelky Dana až do nedávna zvládala celkem dobře. Momentálně ale nepracuje, od září už nepobírá ani podporu v nezaměstnanosti, dostává jen některé sociální dávky, alimenty a přídavky na děti. „Poslední dobou mám problém nakoupit veškeré potraviny, drogerii, abychom vyšli celý měsíc,“ zoufá si. Alimenty dostává pravidelně jen od otce nejstarší Kateřiny, druhý partner posílá peníze občas: „Snažila jsem se sním domluvit a pokaždé slíbil a nic. Pak poslal pár korun.“

Teď je navíc v komplikovanější situaci, protože je po operaci a zatím není zcela zdravá. Jakmile to půjde, chce si hledat nové zaměstnání, nejlépe v sociálních službách, ve školce nebo škole jako pomocná asistentka. Dřív pracovala jako ošetřovatelka v nemocnici.

My Daně fandíme! 

Pro maminku Danu jsme sehnali:

• Trvanlivé potraviny
• Drogerii
• Tablet
• Lednici
• Oblečení a boty pro Tomáška

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!