Maminka Brigita ze Studénky

„Jsou dny, kdy nemám dcerce ani co dát na chleba, nebo vůbec nemám ani na ten chleba.”

Brigita byla v projektu Fandi mámám v srpnu 2020, kdy jí bylo 24 let a její dcerce Elišce 5 let.

Příběh, se kterým Brigita do projektu vstoupila
Samoživitelkou je Brigita od doby, kdy byl Elišce rok a půl. Dceru má ze vztahu, který začal ještě na střední škole, ale kvůli přetrvávajícím problémům nevydržel: “S otcem dcery jsem se seznámila už na střední škole. Už od začátku náš vztah nebyl ideální, ale byla jsem do něj zblázněná. Po deseti měsících, co jsme spolu chodili, jsem zjistila, že jsem těhotná. Tehdy jsem zrovna měla jít na pohovor kvůli práci. V tu dobu jsme s přítelem bydleli v bytě u kamaráda, přítel už pracoval. Když zjistil, že jsem těhotná, ze začátku se těšil, ale během těhotenství se jeho chování neskutečně změnilo, hádali jsme se, narůstaly nám dluhy. Chtěla jsem odejít, ale bála jsem se. Kam bych šla? Co miminko? Teď zpětně vím, že jsem to měla udělat. Po narození dcerky se totiž nic nezměnilo. Museli jsme počítat každou korunu, hádky byly čím dál častější a vyhrocenější. Neustále jsem řešili bydlení, několikrát jsme se museli stěhovat, brali jsme si kvůli tomu půjčky. Některé splácím dodnes. Snažila jsem se alespoň chodit na brigády do bagetárny, dělala jsem noční ve fabrice, aby byly nějaké peníze navíc. Jednoho dne jsme se opravdu hodně ošklivě pohádali, až jsem nakonec s Eliškou utekla k rodičům. Vztah už jsme nespravili. Nakonec jsem požádala o svěření do péče, na které jsme se s otcem Elišky dohodli. Neměla jsem práci, byla jsem na rodičovské, nějakou dobu jsem proto bydlela u rodičů. Později jsem požádala o místo v azylovém domě, kde jsem s malou byla celý rok. Hodně mi tam pomáhali, a pomáhají doteď, za to jsem jim neskutečně vděčná. V azylovém domě jsem se dala dohromady psychicky, hodně jsem se uklidnila, naučila jsem se sama o vše starat, a to jak o domácnost, tak o dítě.”

Teď Brigita bydlí v pronajatém bytě, který jí přenechali rodiče: “Když jsem sháněla bydlení, byl to velký problém, protože jsem neměla z čeho šetřit na kauci. Nakonec se rodiče kvůli práci odstěhovali a mně nechali pronájem. Nábytek a vybavení jsem sehnala přes známé, rodinu, bazárky a charitativní šatník. V bytě budeme třetím rokem a nějak válčíme, jak to jde.”

V současné době Brigita pracuje jako uklízečka v jedné fabrice a sem tam se jí podaří přivydělat nějakou korunu navíc díky háčkování na zakázku: “Momentálně pracuji a nepobírám žádné dávky, ale chci si požádat o příspěvek na bydlení, abych tuhle svoji situaci lépe zvládala a nemusela počítat každou korunu do výplaty a půjčovat si na nečekané výdaje jako jsou léky, jízdné apod. Kromě práce ještě příležitostně přidám do rodinného rozpočtu penízky z háčkování.”

Otec Elišky alimenty platí pravidelně, což tak nebylo vždycky, Brigita o ně musela zabojovat: “Otec Elišku vídá nepravidelně, chodí, jak se mu to hodí a jak on chce. Dcera ho vlastně moc nezná. V jednu dobu se neukázal rok a půl. Tehdy neplatil ani výživné. Podala jsem na něj exekuci a když nepomohla, tak i trestní oznámení. Dostal podmínku.”

Každý měsíc musí Brigita počítat i s tím, že kvůli splácení dluhů jí z výplaty zbyde jen minimum: “Exekuce mi strhává z platu měsíčně do životního minima. Pak dlužím taky kamarádovi asi patnáct tisíc, tomu to nemám bohužel z čeho platit. Ale jen co se situace zlepší, budu splácet. Jsou dny, kdy nemám dcerce ani co dát na chleba, nebo vůbec nemám ani na ten chleba. A to už jsou dny kdy si musím půjčit a pak mi ty finance další měsíc chybí. Takže zamotaný kruh. Když je potřeba koupit boty, oblečení, nebo něco do domácnosti tak hodně zvažuji, zda je to až tak urgentní nebo to počká na další měsíc. Dcerka už je velká a chápe, že nic není zadarmo a když penízky nejsou tak nejsou. Mrzí mě, že jí nemůžu splnit její velké přání. Chtěla by svítící boty.”

Zatím Brigita zůstává dál sama, přestože nějaké vztahy už měla, ale nevydržely: “Mé dosavadní vztahy byly krátkodobé. Delší vztah krachl v době karantény, kdy já chodila do práce a přítel byl s dcerou doma. Shodli jsme se, že vztah ukončíme, každý máme jinou výchovu.”

My Brigitě fandíme! 

Pro maminku Brigitu jsme sehnali:

• Dámské oblečení pro Brigitu
• Skládačky, puzzle pro malou Elišku
• Trvanlivé potraviny
• Drogerie
• Výlet

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!