Maminka Bedřiška z Berouna

„Odjel si vyřídit občanství a už se nevrátil.“

Bedřiška (56 let) žije sama se synem Dominikem (12 let). S jeho otcem se seznámila ve své práci v hotelu v Praze: “Byl to cizinec, a tak s námi nemohl zůstat, neměl české občanství. Jednoho dne z Čech odjel s tím, že si to jede vyřídit a už se nevrátil. Poté mi jen napsal sms, že už se nevrátí.” Bedřiška tak zůstala se synem sama, otec se s Dominikem nestýká: “Chlapce viděl jen dvakrát. Jednou po narození a poté, když jsem za ním jela do Německa. Od té doby se s Dominikem neviděli.” Kromě toho, že otec se synem nenavázal vztah, neplatí na něj alimenty a ani ho jinak nepodporuje. Otec je z Makedonie. Přestože je uveden v Dominikově rodném listě, Bedřiška nemá nárok na vymáhání alimentů. Makedonie nemá uzavřenou dohodu s ČR. Vymáhání alimentů by tedy bylo velmi komplikované.

Práce na poloviční úvazek nepokryje výdaje
Bedřiška má nyní největší problém se zaplacením všech výdajů. V souvislosti s nedávnými vládními nařízeními pracuje Bedřiška jen na poloviční úvazek: “Moje výdaje jsou tedy teď vyšší než příjmy. Už když jsem pracovala na celý úvazek, tak jsem to měla akorát. Nemohli jsme si vyskakovat, ale v rámci možností jsem to zvládala, ale teď se mi to nedaří vůbec. V zaměstnání nám oznámili, že poloviční úvazek bude trvat do konce roku. Bojím se, jak to budu zvládat.”
Kromě příjmu pobírá Bedřiška příspěvek na bydlení. Z toho musí zaplatit nájem a energie, školné, oblečení, jídlo a taky dluhy: “Teď jsem požádala o insolvenci. Dluhy mám po mamince, která zemřela. A taky splácím dluhy po zesnulém synovi, který se chtěl stát zpěvákem, ale dřív, než stihl vydat své první album, tragicky zahynul. Mám ale taky svoje dluhy, které jsem si udělala, abych se jiných dluhů zbavila.”

Dominik potřebuje životně důležité léky
Celou situaci komplikuje zdravotní stav syna Dominika: “Můj syn je nemocný. Ve dvou letech mu byla diagnostikována porucha štítné žlázy. Užívá tedy léky, které bude muset brát po celý život. Dále také užívá prášky na zklidnění, jelikož se u něho začíná rozvíjet schizofrenie.” Bedřiška nemá kolem sebe nikoho, kdo by jí pomohl: “Oba rodiče jsou již po smrti. Není nikdo, na koho bych se mohla obrátit. Akutně potřebuju potraviny, oblečení a léky pro syna, které z části hradím já.”

My Bedřišce fandíme!

Tento příběh byl sepsaný na základě podkladů a dokumentů, které projektu Fandi mámám poskytla maminka samoživitelka. Projekt nemůže ručit za morální bezúhonnost dané maminky. Každý dárce/dárkyně mají možnost se s vybranou maminkou spojit, popovídat si s ní, a dle vlastního uvážení se rozhodnout, zda právě jí svou pomoc nabídne. Projekt Fandi mámám propojuje samoživitelku s případnými dárci. Více informací najdete v záložce Nejčastější dotazy.

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!