Maminka Alena z Kostelce n. Orlicí

„Žijeme opravdu z minima a z toho, co nám kdo daruje.”

Alena se do projektu Fandi mámám přihlásila v dubnu 2020, kdy bylo jejím třem dcerám – Lauře 12 let, Terezce 10 let a Rozárce Šarlotě 4 roky.

Alenin příběh, se kterým vstoupila do projektu
Samoživitelkou je 2 roky. Dcery má Alena ze dvou manželství, ani jedno bohužel nedopadlo šťastně. Ona i její dcery si prošly velmi těžkým obdobím, kdy čelily psychickému i fyzickému týrání: “Můj první manžel je otec Laury a Terezky. Vdávala jsem se velice brzo, měla jsem v té době v péči svého bratra, protože rodiče se ho zřekli. Manželství ale nedopadlo, manžel měl hodně dluhů ze svého podnikání, pil alkohol. Po dohodě jsme se rozvedli. Holky si brával minimálně. Lauře v té době byly tři roky, Terezce půl roku. Po pár letech jsem potkala otce Rozárky. Ze začátku to bylo fajn, po svatbě a porodu Rozárky přišel náhlý zvrat. Postupně mi vše zakazoval. Řešil maličkosti jako jak se mám oblékat, malovat, s kým se stýkat atd. Postupně se vše zhoršovalo a gradovalo. Nakonec nás odstěhoval daleko od mých známých. Ocitla jsem se s dětmi na malé vesnici, kde bylo čtyřicet obyvatel. Autobus jezdil dvakrát za den. Byla jsem psychicky a fyzicky týrána. Po pár měsících začal bít i děti. Páskem, rukou, vším, co kde našel. Ponižoval nás, nutil do hodně věcí atd. Po roce a půl je vše u soudu. Byla už tři stání. Jsem velice ráda, že jsem našla odvahu dát na ex-manžela trestní oznámení a s dětmi odejít. Nebylo to lehké a neměly jsme nic. Musely jsme se odstěhovat. Já i dcery chodíme na terapie a ze všeho se pomaličku dostáváme.”
Některé zážitky si v sobě ale nesou dodnes: “Laura si prošla týráním od svého nevlastního otce. Dodnes má psychické trauma, docházíme na terapie. Je statečná, velice chytrá, ráda kreslí. Tereza má ráda sport, hraje fotbal. Taky doma sestavuje a režíruje kreslené filmy. Týráním si z nás prošla nejvíce. Od té doby má silnou nenávist k mužům, nemá ráda sama sebe. Dokonce se pokusila o sebevraždu. Dochází k psychologovi a na terapie. Rozárka miluje kreslení a cokoliv, co se dá stavět nebo s čím si hrát.”

Alena je na své dcery náležitě pyšná, navíc jí velmi pomáhají v domácnosti a s hlídáním nejmladší dcerky: “Všechny tři jsou velice skromné. Nikdy mi nevyčetly, že nechodí na obědy, nebo že nemají peníze na kroužky či jiné věci, mají ohromnou radost z naprostých maličkostí. Mám z manželství hodně exekucí, které mi teď strhávají z platu. Žijeme opravdu z minima a z toho, co nám kdo daruje. “

Oporu nemá Alena ani ve své rodině. Se svými rodiči není v kontaktu osmnáct let. “Otec byl alkoholik a agresor. Matka odešla s jiným mužem, a ten nás nechtěl”.

Aktuálně ji velmi zasáhla karanténa a zavřené školy: “Nemohu si vzít ošetřovačku, ač mám doma tři děti a školy zavřené. Máme hodně velký problém s potravinami. Hodně šetříme, ale jak jsou děti doma, jedí více. Také nemají hračky, nebo něco co by je zabavilo. Jsou zavřené v bytě a vlastně se zabavují tím, že ty starší uklízí. Z bytu od manžela jsme tehdy odešly jen s minimem věcí, děti toho moc na hraní nemají. Potěšily by je pastelky, papíry, cokoliv na vyrábění. Něco, co by je zabavilo. Ex manžel nás často doma zavíral a zamykal. Hodně jim současný stav karantény to období připomíná. Vymýšlím různé hry. Bohužel nemáme doma ani deskovou hru.”

Alena sice vydělává, pracuje jako vychovatelka v dětském domově, ovšem z platu se jí strhává exekuce. Nepobírá žádné dávky a alimenty na děti dostává nepravidelně, někdy jen malou část stanoveného výživného, některý měsíc peníze nedorazí vůbec: “Na oba otce jsem dala exekuci na plat. Ani jeden nepracuje oficiálně. Takže bohužel.”

My Aleně fandíme! 

Pro maminku Alenu jsme sehnali:

• Matraci do postele dceři do pokojíčku
• Trvanlivé potraviny
• Výtvarné potřeby pro děti
• Drogerii
• Hračky pro děti

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!

Maminka Lenka z Mostu

„Nemohu jít do obchodu a koupit batoh za dvanáct set,
to si opravdu nemohu dovolit.”

Lence je 31 let a žije v Mostě, kde vychovává své čtyři dcery (Anna Maria – 7 let, Nicola Martina – 6 let, Adéla Nella – 4 roky a Růženka – 3 roky). V současnosti je na mateřské dovolené s nejmladší dcerou Růženkou, kterou má z posledního vztahu. Nejstarší tři dcery má s bývalým partnerem, od kterého odešla po čtyřech letech kvůli jeho agresivitě a alkoholismu. Jak sama říká, nelituje toho, že s ním má tři dcery, zároveň ale dodává: „Jen mě mrzí s kým je mám, že je to člověk nenapravitelný. Neplatí ani směšné výživné, které mu určil soud, a to na každou z dcer dvě stě korun měsíčně!“
S odchodem od partnera jí pomohl kamarád expartnera, který ji zajistil i podnájem a vypomohl s dětmi. S Lenkou se do sebe zamilovali a na svět přišla čtvrtá Lenčina dcera Růženka. Ta se narodila s cystou na mozku, má zdravotní postižení prvního stupně. Neshody s bývalým partnerem, nemoc holčičky a stále častější hádky vyústily nakonec v rozchod i s druhým tatínkem. A tak zůstala Lenka na své čtyři děti sama.

Lenka se s otcem svých tří dcer seznámila přes seznamku. Ze začátku nic nenasvědčovalo tomu, že by měl partner problémy s agresí a alkoholem. Postupem času, když se spolu již nějakou dobu stýkali, se k Lence dostávaly informace, aby si dávala pozor, že to není dobrý člověk. A o tom se sama za nedlouho přesvědčila. První procitnutí ze zamilovanosti přišlo nečekaně ve chvíli, kdy Lenka svému partnerovi oznámila, že je těhotná. Místo záplavy radosti se jí od partnera dostalo několik ran pěstí. To Lenku vyděsilo, její partner se ale hned druhý den dušoval, že už nic takového nikdy neudělá. “Neustále mě bombardoval sms zprávami, že se omlouvá a že to byl jen zkrat. Ať se vrátím, že už se to nestane. Omyl, stalo se to vícekrát,” vypráví svoji nepěknou zkušenost Lenka.

Ani narození tří dcer na agresivním chování partnera nic nezměnilo. Pak ale přišel v životě Lenky a jejích tří dětí zvrat. “Jednoho dne k nám přišel partnerův kamarád a po několika schůzkách, kdy jsem se mu svěřila, co se mi doma za zavřenými dveřmi děje, mi pomohl –  našel podnájem a odstěhoval mě od něj.”

Do kamaráda, který ji nabídl pomocnou ruku, se nakonec zamilovala a z tohoto vztahu se narodila nejmladší dcera Růženka. Šťastnou událost ale zastínily zdravotní komplikace – Růženka se narodila s cystou na mozku. Vztah, který trval čtyři roky, se pod tíhou starostí nakonec rozpadl.

Lenka si uvědomuje, že ve svém životě už několikrát šlápla vedle – otevřeně mluví o nesplacených dluzích i o podmínce, kterou dostala za napadení člověka, když se opila. Nechce však, aby za její chování pykaly její děti. Chtěla by jim dopřát kvalitnější dětství. V současnosti je Lenka závislá na sociálních dávkách. Před časem musela vyhlásit osobní bankrot a kvůli němu teď měsíčně splácí navíc ještě 7000 Kč, což zatěžuje její rozpočet na domácnost a nezbývá tak již na drobné potřeby a radosti pro její dcerky jako je vysněná aktovka do školy pro dceru Aničku.

My Lence fandíme! 

Pro Maminku Lenku jsme sehnali:

• Aktovka s motivem filmu Ledové království
• Výbava do školy pro prvňáčka (penál, aktovka, pastelky, pero…)
• Jednorázové pleny vel. 5 (15–25kg)
• Oblečení pro holčičku vel. 110
• Hračky (jako vánoční dárek)

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!