Maminka Sylva z Plzně

„Po celou dobu mého těhotenství mi vyhrožoval a snažil se mě zastrašit.”

Sylvě je čtyřicet let a má tři děti – Simonu (20 let), syna Lukáška (11 let) a dcerku Elen (5 měsíců). Nejstarší dcera již se Sylvou nežije, ale pomáhá, jak může. Sylva totiž zůstala na vše sama. Partner, s kterým má poslední a tedy nejmladší dítě, ji opustil ještě během těhotenství. S tímto mužem se seznámila před dvěma roky. Měla již dvě děti z předchozích vztahů a ani ve snu by ji nenapadlo, že se ještě jednou stane maminkou.

Chtěla mít jen citlivého slušného muže, který jí bude oporou a bude jí dávat lásku. Vše nasvědčovalo tomu, že našla partnera na celý život. Brzy spolu i s dětmi začali žít, Sylva se za partnerem přestěhovala do města, kde žil. „Kromě běžných životních starostí nebyl ve vztahu problém a bylo to hezké období, na které ráda vzpomínám. Chodili jsme na výlety, procházky, opékali na zahradě buřty a já se snažila i zahradničit…“ říká s úsměvem Sylva. Jenomže štěstí brzy pominulo. Sylva zjistila, že je těhotná. Byla v šoku. Neplánovala to. A v šoku byl i partner: „Snažili jsme se ze všech sil o situaci mluvit, říkat klady a zápory a vše co dnešní doba radí, že se má udělat v takové chvíli, pokud dítě není plánované. Na konci všeho ovšem padlo od muže rozhodnutí jít na potrat. A já zvolila variantu dítě si ponechat.

Společnou řeč už nenašli. Ani jeden nechtěl ze svého rozhodnutí ustoupit. „Přítel mi říkal, že jsem stará a že se mi narodí postižené dítě. Nakonec se k tomu rozhodl přistoupit razantně a nařídil mi, abych se i se synem Lukáškem okamžitě z jeho domu odstěhovala, pokud si těhotenství nerozmyslím.“ Sylva se nerozmyslela. Jenomže v tu chvíli neměla kam jít. Naštěstí jí azyl poskytla kamarádka. „Po celou dobu mého těhotenství mě nad vodou držely kamarádky, dcera a syn, jelikož matku již nemám. Partner se mi snažil všemožně po sms vyhrožovat a zastrašovat mě. Neustále tvrdil, že dcera není jeho“, dodává Sylva.

Brzy si našla nový pronájem v Plzni. Na pořízení nového bydlení však padly veškeré její úspory, musela si vzít i půjčky, takže měsíčně jí splácení citelně zasahuje do rozpočtu. „Veškeré příjmy co mám, jdou do bytu a na potřeby dětí a na jídlo,“ dodává maminka samoživitelka.

Zatím pobírá mateřskou, ale brzy bude přecházet na rodičovskou dovolenou, kde dostane příspěvek jen 7600 Kč, z čehož bude muset zaplatit nájem a energie, což je dohromady 11 tisíc. Sylva je proto připravená požádat i o příspěvky hmotné nouze. Na syna jeho tatínek platí, také se s ním pravidelně vídá. Lukášek miluje ježdění na kole, stavění z lega a také počítačové hry. Na nejmladší dceru alimenty Sylva zatím nedostává, teprve se soudně bude určovat otcovství.

„Stále se nemohu vzpamatovat z toho obrovského štěstí, které mi život dal v podobě Elenky a ničeho nelituji. Vím, že to bylo správné rozhodnutí a že z dcery vychovám slušného člověka. Tím samozřejmě nekončí má starost o budoucnost, která je kvůli malým měsíčním příjmům velmi těžká a každá pomoc vítaná. Kdo si něčím takovým neprojde, nepochopí, jaké obavy má matka o to, jestli další den zvládne se ctí,“ říká Sylva rozhodně a nevzdává se.

My Sylvě fandíme! 

Pro maminku Sylvu se nám podařilo sehnat:

• Umělé mléko Bebivita 1 a Bebivita 2 (brzy na něj Elenka přejde)
• Jednorázové plenky velikost 4 až 5
• Hygienické potřeby (vlhčené ubrousky, šampóny, sprchové gely pro děti i pro Sylvu, atd.)
• Dětské příkrmy (přesnídávky, kašičky, zeleninové příkrmy atd.)
• Kroužek karate pro syna (dřív na karate chodil a moc ho bavilo, jenomže na půl roku stojí 2500 Kč, proto mu ho Sylva již nemůže dopřát)

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!