Maminka Radka z Hradce Králové

„Snažila jsem se přivydělávat pomocí brigád, ale to teď nejde, protože se starám o nemocnou sestru, takže moje příjmy o hodně klesly.”

Radce je 45 let, má tři syny – Jakuba (18 let) a dvojčata Jonáše a Ondřeje (11 let). Všechny tři děti má se svým bývalým manželem, za kterého byla vdaná patnáct let. Pak se ale vztah rozpadl. „S manželem jsem se seznámila v práci. Vše bylo v pořádku, než si našel novou přítelkyni,“ vypráví Radka. Začátky po rozpadu manželství byly pro Radku velmi složité, a to jak po psychické, tak po finanční stránce. S dětmi musela dokonce navštívit i psychology, aby nepříjemnou rodinnou situaci zvládly. Otec dětí alimenty platí, pravidelně posílá 8 500 Kč a bere si je jednou za čtrnáct dní. „Asi poslední rok spolu komunikujeme celkem bez problémů,“ dodává Radka.

Samoživitelkou je již šest let a tuto roli nakonec celkem zvládala. Nejvíc jí v kritickém období pomohli přátelé a její sestra Monika. A právě té teď její péči oplácí, jak se dá. Radčina sestra totiž onemocněla rakovinou prsu. „Sestra žije v garsonce, je taky samoživitelka a má invalidní důchod. Má desetiletého syna Lukáška, takže o něj se také starám. Ráno pošlu svoje děti do školy, jedu k sestře pomůžu jí, starám se o ni. Čekám na Lukáška, až přijde ze školy, udělám s ním úkoly a pak se vracím ke svým dětem. Pomáhá nám hodně lidí, i kamarádky v práci se domlouvají, kdo pro sestru uvaří, kdo přijde udělat úkoly s malým apod. Částečně jsou zapojeni i rodiče. Sestry stav se teď navíc zhoršil, přišlo se na to, že má další nádory v páteři a v pánvi, takže podstupuje další složitou léčbu,“ popisuje Radka nelehkou situaci.

Sama Radka to navíc nemá jednoduché se svými dětmi. Malý Ondra chodí do speciální školy, a to kvůli diagnostikovanému ADHD syndromu. Za školu Radka platí osm set, k tomu ještě doplácí tři sta až čtyři sta korun za osobního asistenta, podle toho, kolik času se Ondrovi po škole věnuje.

Radka pracuje jen nárazově, a to brigádně. S dětmi totiž zatím nedokázala najít takovou práci, která by se dala skloubit s péčí o ně, komplikované je i to, že každého syna má v jiné škole. Pracovala jako servírka a v tomto oboru si také brigádně přivydělává.
Na úřadu práce je vedená jako žena v domácnosti a dostává dávky na bydlení a hmotnou nouzi, což dělá celkem 8 až 11 tisíc (dávka se upravuje podle toho, kolik si vydělá na brigádě).

Velkou oporu ale má u svých dětí: „Nejstarší syn Jakub často supluje otce, funguje v domácnosti místo něj. Studuje obor kuchař-číšník. Pomáhá mi hlídat kluky, když jsem na brigádách a sám si chodí přivydělávat. Je to velký pomocník,“ říká s hrdostí Radka, která věří, že bude lépe: „Nejvíc toužím po tom, aby se uzdravila sestra Monika“.

My Radce fandíme! 

Pro Maminku Radku jsme sehnali:

• Drogerii (prací prášek, aviváž, tablety do myčky, sprchové gely, šampóny, čistící prostředky na úklid apod.)
• Postel nebo novou matraci pro nejstaršího syna (rozměr matrace je 143×200 cm)
• Rodinný výlet – vstupenky do Fajnparku v Chlumci nad Cidlinou pro celou rodinu – www.fajnpark.cz
• Televize do dětského pokojíčku
• Myčka nádobí pro sestru – maximální šířka 45 cm

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!