Maminka Petra z Kunovic

„Občas nemám pro děti ani na rohlíky.”

Petře je 43 let a samoživitelkou je skoro dva roky. Má celkem pět dětí, ale stará se o tři – Matyáše (8 let), Annu Marii (4 roky) a Sáru (2 roky). Dcera Radka (19) a syn Josef (15) žijí u bývalého manžela. Syn Josef jezdí za Petrou na víkendy, dcera s matkou nekomunikuje.
Osmiletého Matyáše má Petra ve střídavé péči s bývalým manželem, se kterým se rozvedla poté, co jejich vztah narušila nevěra. Anička a Sára mají jiného tatínka. „S ním mě seznámila kamarádka. Na začátku bylo všechno v pohodě. Na děti jsme se těšili a zejména partner byl šťastný, když se starší Anička narodila. Staral se o rodinu, podílel se na výchově dcery a přispíval do domácnosti i finančně,“ popisuje svůj tehdejší vztah Petra. Jenomže toto idylické období narušil alkohol. „Partner začal nadměrně pít a začal být na alkoholu závislý čím dál víc, také začal být agresivní.“ Rozhodl se však pro léčbu, jenže nakonec se rodina stejně rozpadla, jak vypráví Petra: „Do protialkoholní léčebny odešel v době, kdy měla nejmladší dcera Sára 5 měsíců. Už se k nám nevrátil, protože si v léčebně našel přítelkyni. S dětmi se příliš nevídá, za holkami zajde tak jednou za měsíc. Dcery jeho nepřítomnost špatně snášejí.“

Petra nelehkou situaci zvládala jen díky pomoci rodičů a sestry. Zároveň se obrátila pro odbornou pomoc na sociálně aktivizační službu Centrum sv. Sáry při Oblastní charitě v Uherském Hradišti, kde jí pomáhají s vyřizováním různých životních situací jako například s žádostmi o sociální dávky nebo s hledáním nového bydlení. Teď totiž Petra se svojí rodinou bydlí v pronajatém rodinném domě, kde obývají prostor (3+1), ovšem stav bydlení je nevyhovující. „Je to to jediné, co se naskytlo. Tady je velký problém sehnat slušné bydlení za rozumnou cenu. Žádala jsem i o městský byt, zatím bez úspěchu.“
Petra žije z podpory v nezaměstnanosti, z přídavku na děti, příspěvku na bydlení a z alimentů. Oba otcové na své děti naštěstí výživné platí. I tak jí po zaplacení všech nutných výdajů zbývají necelé 4000 Kč na běžnou měsíční režii domácnosti pro čtyřčlennou rodinu. „Sem tam mi pomohou rodiče, mamka mi občas donese maso, rohlíky, mléko,“ dodává Petra.
Rodičovský příspěvek už nedostává, proto je na podpoře a od září plánuje obě dcerky umístit do školky, aby mohla začít opět pracovat. V minulosti pracovala jako dělnice a také jako prodavačka, v tomto oboru chce hledat uplatnění i nyní. „Nejvíce mě trápí, že nemůžu dětem dopřát, co by potřebovaly,“ uzavírá Petra svůj příběh.

My Petře fandíme! 

Pro Maminku Petru jsme sehnali:

• Dvoupatrovou postel pro děti
• Oblečení pro děti (kalhoty, pyžama, trika, mikiny atd. – od vel. 158-164, 128-134, 116-128) a jarní boty vel. 36-38 (pro Matyáše), vel. 28 (pro Aničku) a vel. 24 (pro Sáru)
• Trvanlivé potraviny (těstoviny, mouku, rýži, kaše pro malou Sáru)
• Výlet s dětmi do ZOO Lešná nebo Hodonín
• Mikrovlnnou troubu

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!