Maminka Lenka ze Staňkova

„Chtěla bych se dát psychicky zase do pořádku, mít radost ze života, naplno si užívat dětí a hlavně jim dopřát vše, co potřebují a co si zaslouží.”

Lence je 27 let a je maminkou tří dětí – dvojčat Lilian a Samuela a malé Elly. V péči má nyní pouze Ellu, dvojčata vychovává Lenčina matka. Samoživitelkou je Lenka sedm let, tedy od narození dvojčat.

Poprvé otěhotněla v době, kdy studovala obchodní akademii a měla před maturitou. Původně chtěla jít na potrat, ale nakonec se s otcem dítěte dohodli, že se nastalou situaci pokusí společně zvládnout. To se však nepodařilo, brzy jejich vztah skončil. „Oznámil mi, že už mě nemiluje a že se musíme rozejít, ale že kdybych cokoliv ohledně dětí potřebovala, pomůže mi. Už jsem začínala 2. trimestr, nebylo cesty zpět a na dvojčata jsem se už moc těšila,“ vypráví Lenka. Útočiště jí poskytli její rodiče, se kterými ale měla už od dětství komplikovanější vztah: „Už po základní škole jsem rychle utíkala do Prahy na střední školu, protože jsem se u rodičů trápila. Na střední jsem chodila na všechny různé brigády, abych si mohla platit vše sama a nemusela na nich být nikterak závislá. A najednou jsem na nich závislá být musela, protože se dvěma dětmi jsem neměla na výběr.“
Podruhé otěhotněla, když jezdila pracovně do Egypta a vdala se tam.
Odjezd do Egypta však nezůstal bez následků – dvojčata dočasně skončila v péči její matky. „Položila na stůl papír, kde stálo, že jsou moje děti svěřené předběžně do její péče. Poté mě máma přesvědčovala o tom, že to uděláme takto jen dočasně, že si nemyslí, že já jsem schopná se o svoje děti postarat, že pro mě bude lepší, abych si trochu užila mladí a zkusila pracovat v zahraničí a že chce, aby děti byly v její péči dokud se nevrátím, aby si mohla brát placené volno v práci, kdyby děti onemocněly. Já s tím nakonec souhlasila (doteď to nedokážu pochopit) a věřila jsem, že jen co se vrátím a vydělám si tam nějaké peníze, tak vše zase bude, jak bylo. Ještě dnes je mi z té vzpomínky úzko, oči mám zalité slzami a jen si říkám, jak jsem to vše mohla dopustit,“ zoufá si Lenka.
Do Egypta nakonec jezdila tři 3 roky a z manželství má dceru Ellu. „Manžel byl ze začátku opravdu hodně pozorný. Sliboval mi, že budeme žít v Česku s mými dětmi a že bude vše tak jak má a ze začátku tomu tak opravdu bylo. Dělal pro to vše, snažil se vydělávat co nejvíc peněz, žádal o víza a vážně se staral, abychom se vrátili do Česka. Po první návštěvě v ČR se náš vztah ale začal zhoršovat. Nechtěl pracovat, nechtěl každý den vstávat do práce, nerad viděl, že chodím bez hidžábu apod. Ze začátku jsme se jen hádali, pak už to přešlo i ve fyzické týrání. Ubližoval mi celé těhotenství a dokonce i po narození dcery,“ popisuje své nepříjemné zážitky Lenka. Manžel odjel zpátky do Egypta, půl roku už spolu nejsou v kontaktu, na dceru peníze neposílá, nezajímá se o ni. Rozvod Lenka řeší, ale vzhledem k tomu, že jde o cizince, není to jednoduché.
Sama tak zůstala i na malou Ellu, se kterou nějaký čas bydlela opět u rodičů. A přiznává, že péče o Ellu vůbec není snadná: “Moc by mi pomohlo, kdyby si ji občas někdo mohl alespoň
na deset minut pochovat a já si v klidu mohla dojít do koupelny nebo si alespoň v klidu uvařit. Ona má horkou krev a je to s ní náročné . Jsem s ní 24h/denně sama a ještě mě do toho nepředstavitelně trápí situace kolem mých dvojčat. Už jsem psychicky naprosto vyčerpaná.”
Dvojčata má stále v péči Lenčina matka a Lenka by na ně měla platit alimenty. Dvojčata vídá, avšak nepravidelně. Stále bojuje o jejich získání zpět do péče, jenomže situace je dost komplikovaná. “Moji rodiče mě nikdy psychicky nepodpořili. Nikdy jsem nechtěla, aby mě někdo litoval, bylo to moje rozhodnutí, ale potřebovala jsem mít vedle sebe svoji mámu, se kterou si o všem můžu popovídat a neodbyde mě jen větou “můžeš si za to sama”. Moje máma mi teď brání v tom, abych viděla co nejvíce děti. Jsem v začarovaném kruhu a nevím, jak z toho ven,” přiznává.
Nyní se Lenka nastěhovala do bytu po babičce, který vlastní Lenčiny rodiče a kde prozatím může platit jen za energie, nájem může rodičům splácet postupně: “Nájem budu zpětně muset splácet za celou dobu, co budu na mateřské. Tím se máma jistí, abych si nebyla schopna vzít kvůli nedostatku financí děti do své péče jakmile začnu vydělávat. Rodičům pak budu muset splácet minimálně sto třicet tisíc na nájmu a dalších sto tisíc na výživném, které bych měla na dvojčata posílat, ale nemám na to. ”
Lenka nyní žije pouze z rodičovského příspěvku a z přídavku na dítě. Z toho musí každý měsíc platit veškeré poplatky, dluh a celou režii domácnosti. „Největší finanční zátěž je pro mě kojenecké mléko, plenky a dětská kosmetika, protože musím kupovat přírodní, která je dražší. Dcera je mulatka, takže má pokožku víc suchou a celkem citlivou,“ vysvětluje Lenka. Snaží se i z těch málo peněz alespoň sem tam něco pořídit i dvojčatům, přestože je má stále v péči její matka a Ráda by si našla práci, kterou by mohla dělat z domova. Mluví anglicky a francouzsky, teď se začala učit i Německy, protože do budoucna vidí šanci pracovat v Německu, což by jí přineslo víc peněz.
Lenka se nechce vzdát a touží být opět šťastná. „Chtěla bych se dát psychicky zase do pořádku, mít radost ze života, naplno si užívat děti a hlavně jim dopřát vše, co potřebují a co si zaslouží. Chtěla bych mít Lillinku a Samíka zpět ve své péči. Trápí mě moje vztahy s rodinou a to, že nemůžu být finančně nezávislá.“

My Lence fandíme! 

Pro maminku Lenku jsme sehnali:

• Drogerii – prací prášky, čistící přípravky, dětskou kosmetiku
• Kojenecké mléko Nutrilon 3
• Jednorázové plenky vel. 4
• Kočárek – golfky
• Chodítko, které dítě může tlačit před sebou

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!