Maminka Jana z Hradecka

„O narození syna jsem otce informovala, on nereagoval.“

Janě je 36 let a má malého Jonáška (11 měsíců). Otec Jonáška od Jany odešel, když byla ještě těhotná: “Poslední setkání proběhlo tak, že se můj ex-přítel vloupal do zamčeného bytu koupelnovým oknem a naléhal, abych se zřekla svých přátel, práce a víry (jsem římskokatolička). Po tomto incidentu odešel a už jsem o něm neslyšela. O tom, že se narodil Jonášek, jsem mu dala vědět, ale na zprávu nereagoval.” I proto se Jana rozhodla, že otce do rodného listu dítěte neuvede, aby syna chránila. Tím ovšem ztratila nárok na alimenty i jejich vymáhání.

Došly úspory
Jana dostává rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení a přídavek na dítě. To ovšem nepokryje veškeré výdaje jako je nájem, jídlo, strava pro dítě, nebo plenky. “Měsíčně mi po odečtení nezbytně nutných výdajů zbývá pět set korun. Snažím se proto alespoň pomáhat svým známým s pečením a vařením. Ti mi pak na oplátku poskytují nějakou materiální pomoc.”

Podnikání jako cesta z krize
Jana má podnikavého ducha. Dlouho se věnovala práci mzdové účetní, vedla jazykovou školu, kdy soukromě doučovala angličtinu, věnovala se potisku reklamních předmětů a teď se věnuje pečení a výrobě vlastních produktů. Ráda by se v této oblasti posunula, aby mohla začít podnikat a tím si přivydělat peníze pro sebe a syna. “Chtěla bych se vrátit k práci potisku reklamních předmětů, navrhování a jejich produkci. Práce OSVČ mi vyhovuje vzhledem k tomu, že nemám možnost hlídání a mohla bych pracovat dle svých časových možností po večerech. Zároveň se mi otevírá možnost výroby produktů – chléb, pečivo, chutney, hořčice, ale přiznám se, že nevím jak začít v této oblasti podnikat a uvítala bych jakoukoli pomoc. Ráda bych přes projekt Fandi mámám požádala o potřebné věci do začátku, nebo třeba o radu od někoho, kdo už v něčem podobném podniká.”

My Janě fandíme!

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!