Maminka Sylva z Plzně

„Po celou dobu mého těhotenství mi vyhrožoval a snažil se mě zastrašit.”

Maminka_Sylva_z_Plzně

Pro maminku Sylvu se nám podařilo sehnat:

  • Umělé mléko Bebivita 1 a Bebivita 2 (brzy na něj Elenka přejde)
  • Jednorázové plenky velikost 4 až 5
  • Hygienické potřeby (vlhčené ubrousky, šampóny, sprchové gely pro děti i pro Sylvu, atd.)
  • Dětské příkrmy (přesnídávky, kašičky, zeleninové příkrmy atd.)
  • Kroužek karate pro syna (dřív na karate chodil a moc ho bavilo, jenomže na půl roku stojí 2500 Kč, proto mu ho Sylva již nemůže dopřát)

Sylvě je čtyřicet let a má tři děti – Simonu (20 let), syna Lukáška (11 let) a dcerku Elen (5 měsíců). Nejstarší dcera již se Sylvou nežije, ale pomáhá, jak může. Sylva totiž zůstala na vše sama. Partner, s kterým má poslední a tedy nejmladší dítě, ji opustil ještě během těhotenství. S tímto mužem se seznámila před dvěma roky. Měla již dvě děti z předchozích vztahů a ani ve snu by ji nenapadlo, že se ještě jednou stane maminkou…

… Chtěla mít jen citlivého slušného muže, který ji bude oporou a bude jí dávat lásku. Vše nasvědčovalo tomu, že našla partnera na celý život. Brzy spolu i s dětmi začali žít, Sylva se za partnerem přestěhovala do města, kde žil. „Kromě běžných životních starostí nebyl ve vztahu problém a bylo to hezké období, na které ráda vzpomínám. Chodili jsme na výlety, procházky, opékali na zahradě buřty a já se snažila i zahradničit…“ říká s úsměvem Sylva. Jenomže štěstí brzy pominulo. Sylva zjistila, že je těhotná. Byla v šoku. Neplánovala to. A v šoku byl i partner: „Snažili jsme se ze všech sil o situaci mluvit, říkat klady a zápory a vše co dnešní doba radí, že se má udělat v takové chvíli, pokud dítě není plánované. Na konci všeho ovšem padlo od muže rozhodnutí jít na potrat. A já zvolila variantu dítě si ponechat.

Společnou řeč už nenašli. Ani jeden nechtěl ze svého rozhodnutí ustoupit. „Přítel mi říkal, že jsem stará a že se mi narodí postižené dítě. Nakonec se k tomu rozhodl přistoupit razantně a nařídil mi, abych se i se synem Lukáškem okamžitě z jeho domu odstěhovala, pokud si těhotenství nerozmyslím.“ Sylva se nerozmyslela. Jenomže v tu chvíli neměla kam jít. Naštěstí jí azyl poskytla kamarádka. „Po celou dobu mého těhotenství mě nad vodou držely kamarádky, dcera a syn, jelikož matku již nemám. Partner se mi snažil všemožně po sms vyhrožovat a zastrašovat mě. Neustále tvrdil, že dcera není jeho“, dodává Sylva.

Brzy si našla nový pronájem v Plzni. Na pořízení nového bydlení však padly veškeré její úspory, musela si vzít i půjčky, takže měsíčně jí splácení citelně zasahuje do rozpočtu. „Veškeré příjmy co mám, jdou do bytu a na potřeby dětí a na jídlo,“ dodává maminka samoživitelka.

Zatím pobírá mateřskou, ale brzy bude přecházet na rodičovskou dovolenou, kde dostane příspěvek jen 7600 Kč, z čehož bude muset zaplatit nájem a energie, což je dohromady 11 tisíc. Sylva je proto připravená požádat i o příspěvky hmotné nouze. Na syna jeho tatínek platí, také se s ním pravidelně vídá. Lukášek miluje ježdění na kole, stavění z lega a také počítačové hry. Na nejmladší dceru alimenty Sylva zatím nedostává, teprve se soudně bude určovat otcovství.

„Stále se nemohu vzpamatovat z toho obrovského štěstí, které mi život dal v podobě Elenky a ničeho nelituji. Vím, že to bylo správné rozhodnutí a že z dcery vychovám slušného člověka. Tím samozřejmě nekončí má starost o budoucnost, která je kvůli malým měsíčním příjmům velmi těžká a každá pomoc vítaná. Kdo si něčím takovým neprojde, nepochopí, jaké obavy má matka o to, jestli další den zvládne se ctí,“ říká Sylva rozhodně a nevzdává se.