Maminka Monika z Ostravy

„Alimenty zaplatil jen jednou, a to 500 Kč“

monika_z_ostravy_profil

Pro maminku Moniku se nám podařilo sehnat:

  • jednorázové plenky vel. 4 (12-25 kg)
  • vysavač
  • mikrovlnnou troubu
  • hygienu pro děti i pro Moniku (sprchový gel, šampón apod.)
  • mluvící panenku pro dcerku Terezku

Monice je 28 let, má dvě děti – devítiletou dcerku Terezku a rok a půl starého syna Marcelka. Každé dítě má s jiným mužem. První partner od Moniky odešel, když se dozvěděl, že je těhotná. Dodnes Monika na jeho slova nemůže zapomenout: „Prohlásil, že parchanta nechce, tak jsme se rozešli. Dál už se nehlásil. Poté jsem se dozvěděla, že si jede do Španělska uspořádat život. A tam se předávkoval drogami. Nebyl ani uvedený v rodném listě dcerky.“ ….

…. Druhý partner, otec synka, je co se počtu dětí týče celkem činorodý. „On má ještě starší dcerku s bývalou manželkou a teď nedávno se narodila další dcerka jeho nové přítelkyni,“ popisuje Monika. Rozešla se s ním, když byla ve třetím měsíci těhotenství, protože nebyl schopný se postarat o rodinu. „Navíc taky bral drogy a nerespektoval to, že si nepřeji, aby to bral domů a užíval v bytě,“ vypráví Monika svoji zkušenost. Alimenty zaplatil jen jednou, a to 500 Kč. To bylo v lednu 2016, od té doby od něj se synkem neviděli ani korunu.

 

Monika má základní vzdělání, před mateřstvím si přivydělávala brigádně jako servírka a vypomáhala se stavěním pouťových atrakcí. Teď je na rodičovské dovolené, a tak je pro ni velmi těžké vyžít. Z veškerého příjmu 11 880 Kč (tedy z rodičovského příspěvku, příspěvku na bydlení, dávek a přídavků na děti), musí kromě bydlení a nutných výdajů na domácnost každý měsíc splácet i dluhy. Do jednoho problému se ale nedostala vlastní vinou, stala se obětí podvodu – makléř jí a dalším lidem zpronevěřil peníze. Monika kvůli tomu musela odejít z nájemního bytu. Do toho ji nedávno zaskočila exekuce na účet, a to, jak sama říká, za hloupost z mládí. A z takového kolotoče se není snadné dostat.

Ještě do nedávna bydlela v charitním domě v Ostravě, ale teď je čerstvě v novém startovacím bytě, který si chce postupně zařídit.