Aktuální příběhy maminek

Lucie

Maminka Lucie z Brna

“ Zmizel týden po porodu Klaudinky.”

Lucii je 35 let, v péči má své dvě dcery – Adélku (4 roky) a Klaudinku (2 roky). Samoživitelkou je od narození mladší dcerky. „Otec dětí od nás utekl. Poznali jsme se v práci, pracovala jsem jako servírka. Na začátku vztahu byl hodný, pozorný a milující. Po roce se nám narodila Adélka. On ale tehdy někoho napadl a na půl roku šel do vězení. Pak se objevil, slíbil že se o nás postará, že nebude pít alkohol, že bude všechno v pořádku. Když se ale narodila Klaudinka, týden po porodu zmizel a od té doby o něm nic nevím,” vypráví Lucie.

já

Maminka Martina z Loun

„Bez pomoci mého otce bychom skončili na ulici.”

Martině je 37 let a má dvě děti – dceru Nicol (12 let) a syna Péťu (10 let), který vyžaduje speciální péči: „Syn je autista s Aspergerovým syndromem a ADHD. Je to s ním ” mazec”, ale za nic bych neměnila,“ říká Martina, která je na děti sama už sedm let.

Maminka Martina ze Žacléře

Maminka Martina ze Žacléře

„Nedokázal se o mě postarat, pil, nepracoval, ani si nesháněl práci.”

Martině je 38 let, sama vychovává dva syny – Dominika (18 let) a Tomáška (4 roky).
Samoživitelkou je čtrnáct let. S prvním partnerem, otcem Dominika, žila Martina sedm let, jejich vztah však nevydržel, a to především proto, že její partner hodně pil alkohol. S druhým partnerem nebyla Martina příliš dlouho, již po půlroční známosti otěhotněla a záhy vztah ukončila. “Nedokázal se o mě postarat, pil, nepracoval, ani si nesháněl práci. Dokonce mě obvinil, že dítě, které čekám, není jeho,” vypráví Martina. Tehdy našla útočiště v domě své maminky a otčíma. Po smrti maminky se však musela i s dětmi odstěhovat. “Maminka se nedočkala druhého vnoučka,” říká smutně Martina. Oporou je pro ni dodnes její táta, který se jí vždy snažil pomáhat, jak mohl.

maminka Kateřina z Brna

Maminka Kateřina z Brna

„Vždy jsem se snažila vše zvládat, ale jak holky rostou, je to čím dál těžší. Stále víc a víc výdajů. Stydím se o pomoc požádat, ale už nevím, co dál.“

Kateřině je 40 let a má dvě dcery – Anetu (16 let) a Denisu (9 let). Obě děti má s jedním mužem, za kterého byla vdaná čtrnáct let. Nyní jsou ale už čtyři roky rozvedení.
Otce svých dětí potkala Kateřina v práci. “Byla to velká láska a po půl roce jsme se vzali. První dcera se nám narodila až dva roky po svatbě. Po sedmi letech jsem od něj chtěla odejít, ale nakonec jsme to ještě zkusili. Navíc jsem znovu otěhotněla,” vypráví podrobnosti o svém manželství Kateřina. Po čtyřech letech se ale přeci jenom rozhodla pro definitivní konec vztahu: „Problém byl, že mému muži se moc nechtělo pracovat. Vyrůstal v dětském domově a byl zvyklý mít vše zadarmo. Bral si půjčky a nevracel. Víc a víc jsme se topili v dluzích. Takhle už jsem žít nechtěla.”

Maminka Petra z Brna

Maminka Petra z Brna

„Úplně se mi zhroutil svět a ze dne na den jsem se ocitla bez bydlení, bez partnera, těhotná a se třemi dětmi.”

Petře je 37 let a má celkem čtyři děti – Kristýnu (17 let), Natálii (16 let), Filipa (10 let) a Lilianu (1 rok). Nejstarší dcery s ní však nežijí, jezdí k ní jen na víkendy a na prázdniny. “Dcery se chytly party starších dětí a začaly s nimi být výchovné problémy a byly umístěny do výchovného ústavu,“ vysvětluje Petra.
Jejím životem prošli tři osudoví muži, se kterými má děti. Ani s jedním však nevytvořila úplnou rodinu. Otec nejstarších dcer se s dětmi občas vídá, alimenty platí přímo ústavu, ve kterém jsou umístěny.

logo-erb-RGB-800x800

Máte něco, co by maminky mohly využít, ale neřekly si o to?

Chcete maminkám samoživitelkám poskytnout věci, o které si samy nenapsaly?

Máte doma například kupu dětského oblečení, které už nevyužijete a mohlo by posloužit jinde? Ozvěte se nám na potrebujidaruji@fandimamam.cz nebo nám napište na Facebook Fandi mámám – potřebuji/daruji. Vámi darované věci můžete rovnou nabídnout dalším maminkám samoživitelkám.

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!