Aktuální příběhy maminek

maminka Kateřina z Brna

Maminka Kateřina z Brna

„Vždy jsem se snažila vše zvládat, ale jak holky rostou, je to čím dál těžší. Stále víc a víc výdajů. Stydím se o pomoc požádat, ale už nevím, co dál.“

Kateřině je 40 let a má dvě dcery – Anetu (16 let) a Denisu (9 let). Obě děti má s jedním mužem, za kterého byla vdaná čtrnáct let. Nyní jsou ale už čtyři roky rozvedení.
Otce svých dětí potkala Kateřina v práci. “Byla to velká láska a po půl roce jsme se vzali. První dcera se nám narodila až dva roky po svatbě. Po sedmi letech jsem od něj chtěla odejít, ale nakonec jsme to ještě zkusili. Navíc jsem znovu otěhotněla,” vypráví podrobnosti o svém manželství Kateřina. Po čtyřech letech se ale přeci jenom rozhodla pro definitivní konec vztahu: „Problém byl, že mému muži se moc nechtělo pracovat. Vyrůstal v dětském domově a byl zvyklý mít vše zadarmo. Bral si půjčky a nevracel. Víc a víc jsme se topili v dluzích. Takhle už jsem žít nechtěla.”

Maminka Martina ze Žacléře

Maminka Martina ze Žacléře

„Nedokázal se o mě postarat, pil, nepracoval, ani si nesháněl práci.”

Martině je 38 let, sama vychovává dva syny – Dominika (18 let) a Tomáška (4 roky).
Samoživitelkou je čtrnáct let. S prvním partnerem, otcem Dominika, žila Martina sedm let, jejich vztah však nevydržel, a to především proto, že její partner hodně pil alkohol. S druhým partnerem nebyla Martina příliš dlouho, již po půlroční známosti otěhotněla a záhy vztah ukončila. “Nedokázal se o mě postarat, pil, nepracoval, ani si nesháněl práci. Dokonce mě obvinil, že dítě, které čekám, není jeho,” vypráví Martina. Tehdy našla útočiště v domě své maminky a otčíma. Po smrti maminky se však musela i s dětmi odstěhovat. “Maminka se nedočkala druhého vnoučka,” říká smutně Martina. Oporou je pro ni dodnes její táta, který se jí vždy snažil pomáhat, jak mohl.

Maminka Martina z Prahy

Maminka Martina z Prahy

„Okolí na mě tlačí, abych dala syna do ústavu. Měla bych sice více času i prostředků pro své další dvě děti, ale já se tomu bráním.“

Martině je 43 let a má tři děti – syna Vojtěcha (16 let) a dcery Sáru (13 let) a Tinu (6 let). Před třemi roky ji manžel opustil kvůli jiné ženě, od té doby se Martina stará o děti sama. Otec dětí občas Martině pošle nějaké peníze. “Zatím soud nestanovil výši alimentů, takže žádné neplatí. Děti manžel téměř nevídá. Zatím jsme oficiálně manželé, stále čekáme na soud,” popisuje Martina aktuální situaci.
Roli samoživitelky Martině ještě ztěžuje fakt, že je její nejstarší syn Vojta těžce mentálně postižený.
„Syn musí dojíždět do stacionáře. Stacionář je zároveň školou, za vše platím. Navíc teď platím službu, která syna přiváží a odváží. Péče o Vojtěcha je z finanční stránky velice náročná, vzhledem k zadlužení nejsem schopna splácet veškeré závazky,“ říká Martina.

Maminka Petra z Brna

Maminka Petra z Brna

„Úplně se mi zhroutil svět a ze dne na den jsem se ocitla bez bydlení, bez partnera, těhotná a se třemi dětmi.”

Petře je 37 let a má celkem čtyři děti – Kristýnu (17 let), Natálii (16 let), Filipa (10 let) a Lilianu (1 rok). Nejstarší dcery s ní však nežijí, jezdí k ní jen na víkendy a na prázdniny. “Dcery se chytly party starších dětí a začaly s nimi být výchovné problémy a byly umístěny do výchovného ústavu,“ vysvětluje Petra.
Jejím životem prošli tři osudoví muži, se kterými má děti. Ani s jedním však nevytvořila úplnou rodinu. Otec nejstarších dcer se s dětmi občas vídá, alimenty platí přímo ústavu, ve kterém jsou umístěny.

Maminka Denisa z ČB

Maminka Denisa z Českých Budějovic

„Jsem psychicky opravdu vyčerpaná, žádám o pomoc, kde mohu.“

Denise je 24 let, je maminkou dvou dětí – Radimka (6 let) a Kateřiny (4 měsíce). V péči má však jen dcerku, o syna se stará jeho otec, Denisa si ho bere každý sudý víkend.
Život se s Denisou nemazlil, problémy u ní začaly v dospívání, když ve třinácti letech propadla drogám. „Dostala jsem se do výchovného zařízení, kde jsem byla do šestnácti let, ale pak jsem opět propadla drogové závislosti. V sedmnácti jsem otěhotněla. Že jsem těhotná, jsem zjistila až v šestém měsíci. Nežila jsem v podmínkách, které by vyhovovaly malému dítěti. Když byl Radimkovi jeden měsíc, byl mi odebrán z péče,“ vypráví s upřímností Denisa.

logo-erb-RGB-800x800

Máte něco, co by maminky mohly využít, ale neřekly si o to?

Chcete maminkám samoživitelkám poskytnout věci, o které si samy nenapsaly?

Máte doma například kupu dětského oblečení, které už nevyužijete a mohlo by posloužit jinde? Ozvěte se nám na potrebujidaruji@fandimamam.cz nebo nám napište na Facebook Fandi mámám – potřebuji/daruji. Vámi darované věci můžete rovnou nabídnout dalším maminkám samoživitelkám.

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!