Maminka Eva z Prahy

„Tomášek má poškozený sluch, stále nosí plenky a je na tekuté stravě.”

Evě je 33 let, sama žije se svými čtyřmi dětmi v sociálním bytě v Praze. Celkem má však pět dětí. S exmanželem má syna Daniela (15 let), který žije s Evou a Tadeáše (12 let), kterého má v péči exmanžel. S druhým partnerem má pak ještě tři děti – Otu (6 let), Kristýnku (5 let), Tomáška (3 roky). Kromě toho, že Evu trápí špatná finanční situace a neshody s bývalým partnerem, musí se ještě vypořádat s postižením nejmladšího Tomáška: „Narodil se s vrozenou vadou, tzv. mikrocefalií. Diagnózu jsme slyšeli ale až v jeho roce a půl. Tomášek má poškozený sluch, stále nosí plenky a je na tekuté stravě.“ I kvůli tomu pro ni je těžké sehnat práci nebo brigádu, protože se o syna musí neustále starat. Dříve pracovala jako dělnice v jedné výrobní firmě.

S exmanželem si kdysi žili celkem dobře. On pracoval jako instalatér, ona v restauraci, pořídili si spolu domek na hypotéku. Po dvou letech se ale odcizili a rozvedli se. Pak Eva potkala přítele, se kterým má ostatní děti. „Ze začátku to bylo moc fajn, měl moje děti rád,“ vzpomíná Eva. A tak se nastěhovala k němu do bytu, jenže kvůli velkým dluhům za nájem z něj museli odejít. Aby měla na pořízení jiného bydlení, sháněla peníze, jak se dalo: „Musela jsem prodat auto, abych měla z čeho platit nájem.“
Eva musí vyžít z rodičovského příspěvku a dávek od státu. Od exmanžela alimenty dostává. Od otce nejmladších tří dětí však neviděla ani korunu. „Na výživném už dluží přes 300 tisíc korun. Měsíčně by měl platit dohromady na všechny tři děti 4 500 Kč, ale nedostávám nic,“ doplňuje Eva.
Eva nemá, na koho by se obrátila o pomoc. Její rodiče již nežijí, navíc s nimi neměla moc dobré vztahy. „Můj otec mě vychovával sám se sestrou, se kterou nejsme v kontaktu. Táta umřel, když mi bylo 17 let. Moje matka se o mě ani o sestru nezajímala,“ vypráví smutně Eva.
Pro své děti by ale chtěla lepší budoucnost. Kristýnka a Ota půjdou v září do školy, Eva už teď proto pomalu přemýšlí, co všechno bude potřeba pořídit a kde na to vezme peníze. Velké výdaje má i s postiženým Tomáškem, pro kterého musí nakupovat jednorázové plenky, speciální umělé mléko a tekuté příkrmy.

Také proto se projekt Fandi mámám rozhodl Evě pomoci 

Pro Maminku Evu jsme sehnali:

• Umělé mléko Nutrilon 2 Comfort – proti zácpě (pro Tomáška)
• Ovocné a zeleninové příkrmy a kaše Nestlé (pro Tomáška)
• Trvanlivé potraviny (maso, ovoce, mléčné výrobky)
• Kroužky pro děti (kroužek fotbalu pro Otíka a kroužek tanečků pro Kristýnku)
• Jednorázové plenky (vel. 4 nebo vel. 5)

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!