Maminka Monika z Plzně

„S příjmy jsem kvůli nemoci spadla o pár tisíc dolů, a to je v rozpočtu hodně znát.”

Monice je 46 let a vychovává sama svoji dcerku Nellinku (7 let), která má diagnostikovaný ADHD syndrom. Z prvního manželství má ještě dceru Alenu (22), která však má již svoji domácnost. S partnerem malé Nellinky byla Monika čtyři měsíce, pak otěhotněla, což úplně narušilo jejich vztah. Partner, přestože slušně vydělával, nechtěl Monice dávat peníze ani na domácnost a soužití s ním bylo těžší a těžší. Už v těhotenství se proto rozhodla od něj odejít. „Občas se pak za Nellinkou stavil, ale víc se nezajímal. Když Nellinka začala chodit a já potřebovala peníze na zimní boty, odpověděl: nemůžu mít větší výdaje než příjmy. Nakonec jí ale alespoň ty boty pořídil“, vzpomíná Monika a říká, že do Nellinčiných šestých narozenin se o ní otec prakticky nezajímal, od loňského léta si ji ale bere na víkendy a nyní usiluje o střídavou péči. Psychiatrička, v jejíž péči nyní Nellinka kvůli ADHD je, však doporučila návštěvy jen o sobotách a nedělích. „Soudní stání ještě nebylo, ale bude to boj,“ uvědomuje si Monika.

Výživné Nellinčin otec již platí, protože mu soud uložil exekuci na plat, ale o peníze pro svoji dceru musela Monika zabojovat. „Veškeré oblečení a hračky, které jí její otec nakoupil, si Nellinka nesmí vzít vůbec domů. Nic navíc jí nepořídí.“
Monika roli samoživitelky docela dobře zvládala, než ji před půl rokem potkaly vážné zdravotní problémy. „V květnu jsem byla na operaci s pravou rukou (levá mě čeká v červnu). Měla jsem a přetrhané vazy, které již nejdou spravit. Lékaři mi odebrali i část kostí. Teď mam omezený pohyb a v ruce mohu nést zátěž maximálně půl kila, což s sebou přináší komplikaci v práci.“ Monika proto nemůže najít zaměstnání, kde by měla stejné příjmy jako dřív a byla by tak bez starostí. „Pracuji v jedné firmě na elektrosoučástky, kde balím zboží do beden. S příjmy jsem kvůli nemoci spadla o pár tisíc dolů, a to je v rozpočtu hodně znát.“ Když sečte své příjmy, tedy plat, výživné a příspěvek na bydlení, dostane se na částku 17 až 18 tisíc korun. Nyní si zažádala o částečný invalidní důchod a čeká na jeho vyřízení. Výdaje, do kterých spadá nájem, veškeré poplatky, obědy pro Nellinku, telefon, pojištění, léky, jídlo apod., dělají 16 tisíc. Monice tak již nezbývá například na mimořádné výdaje, na to, aby ušetřila nějaké peníze nebo na nákup potřebných věcí jako je zimní bunda pro Nellinku. Tu nakonec teď pořídila Nellinky babička. Ve svých rodičích má Monika oporu, pomáhají, jak se dá. „Nellinka je moc šikovná, chodí do druhé třídy a má samé jedničky. Ráda bych jí dopřála alespoň kroužek keramiky, kde by se naučila trpělivosti, což by pro ni mohlo při její diagnóze být přínosem, ale na to už mi opravdu nezbývá,“ dodává Monika.

My Monice fandíme! Podpořte ji spolu s námi.

Pro Maminku Moniku jsme sehnali:

• Zimní oblečení pro Nellinku vel. 146 – 152 (zateplené kalhoty, zateplené legíny, mikinu, kalhoty)
• Dětské povlečení a prostřeradlo 140×200 cm (Nellinka má ráda kočičky nebo My little pony)
• Drogerie (šampóny, krémy, sprchové gely apod.)
• Trvanlivé potraviny (rýže, těstoviny, olej apod.)
• Lego nebo nějakou stavebnici (dárek k Vánocům pro Nellinku)

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!