Maminka Laďka z Rychnova u Jablonce nad Nisou

„Dělám mámu i tátu dohromady a celý náš život je o odříkání. Adam ode mě stále slyší: Adame nemůžu, nemám peníze….”

Laďce je 46 let, má dva syny – Marka (ten je již dospělý (23 let a s Laďkou nebydlí) a Adama (12 let). S Adamem žije sama již pět let, teď navíc přišla o práci. Laďka neměla jednoduchý život. Nejprve ji zasáhla tragická nehoda Markova otce – zemřel při autonehodě. Laďka pak žila deset let sama, než si do života pustila dalšího muže, otce Adama, se kterým byla šest let. „Ze začátku to bylo moc fajn, jenže pak začal pít, tyranizoval nás, nedával nám žádné peníze a starší syn z něho byl psychicky na dně, tak jsem vztah musela ukončit,“ vzpomíná Laďka na nehezké okamžiky soužití s bývalým partnerem. .

Celé roky Laďce pomáhala maminka, jenže ta je po mozkové mrtvici a situace se změnila, nyní již není nikdo, kdo by Laďce vypomáhal. Otec Adama výživné neplatí, přestože ho má soudem vymezené na částku 2300 Kč, jak Laďka upřesňuje: „Občas, tak jednou za čtyři měsíce mi něco pošle, zpětně mi dluží ještě asi 25 tisíc,“. O Adama se on ani jeho rodina nezajímá. „Adam tím strašně trpí. Tak moc mě to bolí. Dělám mámu i tátu dohromady a celý náš život je o odříkání. Adam ode mě stále slyší: Adame nemůžu, nemám peníze,“ vysvětluje smutně Laďka. „Nemám peníze ani na sport, na výlet, na jeho kroužky,“ dodává maminka samoživitelka.
Laďka bydlí se svým synem v bytě o velikosti 2+kk, za který platí zhruba 9 000 Kč. Dokud pracovala, pobírala 12 tisíc korun, pak firma zkrachovala a propustila ji, a tak se dostala do svízelné situace. Od října je navíc na nemocenské, protože se jí ozvaly velké problémy s bolavým loktem (tzv. tenisový loket). Na výplatu nemocenské dávku však stále čeká, v listopadu měla jen 3000 Kč na celý měsíc, a tak jí pomohla kamarádka, která jí půjčila peníze na zaplacení nejpotřebnějších věcí. Laďka teď intenzivně shání práci, ovšem zatím se jí moc nedaří. „Tady u nás je vše na tři směny a já ještě nemůžu nechat Adama po nocích samotného,“ zoufá si Laďka.
Laďka ale stále věří, že pomoc bude potřebovat jen na přechodnou dobu. Pobírá alespoň příspěvek na bydlení ve výši 2900 Kč a zažádala o dávky hmotné nouze, nyní čeká, zda je dostane či nikoli.
V současnosti je na nemocenské, léčí si bolavý loket, který v předchozí práci zanedbávala. Na nájem jí půjčila kamarádka, ale Laďka neví, co bude dál. Naštěstí Laďka nesplácí žádné dluhy

My Laďce fandíme! 

Pro Maminku Laďku jsme sehnali:

• Drogerie (prací prostředky, hygienické přípravky)
• Trvanlivé potraviny (těstoviny, rýže, mléko, ovoce, zeleninu apod.)
• Boty do haly pro Adama (vel. 42,5 – 43)
• Volně prodejné léky (na rýmu, na kašel, na horečku)
• Rádiomagnetofon pro Adama nebo nový mobilní telefon (Adam po něm touží, má jen starší, obyčejný model)

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!