Maminka Božena z Kostelce nad Labem

„Dluh zatím splácím z našetřených peněz, ale ty docházejí a začíná jít do tuhého.”

Boženě je 42 let a má syna Vítka (10 měsíců), na kterého je prakticky od jeho narození sama. Její bývalý partner je složitá osobnost. Přestože se o malého Vítka občas zajímá, finančně Boženě vůbec nepomáhá, alimenty neplatí, což již Božena řeší soudně. S partnerem žila půl roku, pak otěhotněla. Když se jim narodil syn, partner se chvíli staral, ale velmi nahodile. „Nenosil domů peníze a jen se zadlužoval. Přinesl třeba jen stovku. Celou domácnost jsem finančně táhla sama z mateřské,“ vypráví Božena. Dva měsíce po porodu se proto rozhodla vztah ukončit, nikam nevedl, jen její situaci zhoršoval.

„Byli jsme zamilovaní, chtěl, abych ho vzala zpátky, ale já vím, že to nemá smysl,“ dodává maminka samoživitelka. Navíc o svém partnerovu zjistila nepříjemnou skutečnost: „S bývalou přítelkyní má čtyři děti a dluhy.“ Teď prý navíc nemá práci ani pořádné bydlení. Během doby, co spolu byli, nadělal Boženy přítel spoustu dluhů, které teď splácí ona. Konkrétně musí každý měsíc ze svého příjmu odevzdat na dluhy 5000 Kč, a to po dobu dalších šesti let.
Božena bydlí ve vlastním bytě o velikosti 2+kk, takže alespoň ušetří za nájem, nicméně byt je v dost špatném stavu a Božena by si přála alespoň novou kuchyň, pokud by někdo nabídl i třeba použitou. Poplatky za bydlení dělají zhruba 5000 Kč. Příjem má pouze rodičovský příspěvek 7800 Kč a 500 Kč přídavky na dítě, na další dávky nemá nárok. „Dluh zatím splácím z našetřených peněz, ale ty docházejí a začíná jít do tuhého,“ přiznává Božena. Jednou za měsíc dostane alespoň balíček z místní charity, ve kterém jsou základní potraviny, hygiena, drogerie a plenky, ovšem jen v omezeném množství.
Boženě velmi pomáhá její sestra, která má ovšem omezené možnosti, sama má dvě děti. Osud její sestry jí však není lhostejný, proto nás na její příběh upozornila a požádala o pomoc. Nikoho dalšího Božena nemá, rodiče již nežijí.
Božena se snaží sehnat alespoň brigádu, aby do rozpočtu přinesla nějakou korunu navíc. Dřív pracovala jako dělnice. Teď žije sama trochu uzavřená od světa, nemá ani počítač s internetem, protože ten musela prodat, aby měla peníze.
Božena potřebuje překlenout nejhorší dobu dvou let, než opět nastoupí do práce. Proto jsme se jí rozhodly pomoct.

My Boženě fandíme! 

Pro Maminku Boženu jsme sehnali:

• Základní potraviny
• Mléko – Nutrilon (2) nebo Sunar (2), od 12 měsíců bude potřeba již další řada, tedy mléko č.3
• Jednorázové pleny – vel. 4 (Pampers nebo Happy)
• Oblečení pro Vítka vel. 86 – 98 (potřebuje všechno možné, ale i bundičku nebo zimní kombinézu) a zimní boty vel.18 (délka stélky 11 cm)
• Odstrkovadlo nebo velké auto (Tatrovku) pro malého Vítka

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!