Maminka Aneta z Valašského Meziřící

„Hned po rodičovské dovolené bych chtěla nastoupit do práce, ráda bych alespoň brigádně pracovala jako kuchařka.”

Anetě je 19 let, má dvě děti – Kubíka (2 roky) a Elišku (9 měsíců). Momentálně žije s dětmi v azylovém domě, kde může zůstat ještě rok, pak si musí najít nové bydlení. Na svůj věk se již musela vypořádat s řadou obtíží. Otěhotněla, když studovala střední školu v oboru kuchař/číšník, školu nedodělala, čehož lituje, ale nešlo to jinak. Samoživitelkou je od narození malého Jakuba, kterého ji musel nejprve soud svěřit do péče, protože tehdy ještě nebyla plnoletá. S otcem svého prvního dítěte, syna Jakuba, chodila Aneta rok a půl. Poté, co musela zůstat dva měsíce před porodem v nemocnici kvůli zdravotním komplikacím, jejich vztah ochladl. „Tatínek Jakuba za mnou byl jen jednou, pak už nepřišel. Našel si jinou ženu a zůstala jsem na vše sama,“ vzpomíná Aneta. Se synem bydlela v azylovém domě, odkud musela zhruba po roce odejít. Pak se jí narodila dcera Eliška, a to po krátké známosti. Druhé dítě přišlo naprosto nečekaně a překvapilo Anetu i jejího nového přítele. Byla rozhodnutá jít na potrat, ale na těhotenství přišla příliš pozdě. Otec Elišky se o svoji dceru vůbec nezajímal. „V té době mi nejvíce pomáhala mamka, podporovala mě a mohla jsem u ní být až do porodu.“ Jenomže maminka je sama vedená na pracovním úřadě a bydlí u svého přítele, se kterým Aneta moc nevychází, a tak musela brzy pryč. Se svými dětmi pak našla útočiště opět v azylovém domě.

Na Jakuba jeho otec výživné platí, a to 1000 Kč a k tomu ve splátkách po pětistovce dlužné výživné. Na dceru žádné alimenty Aneta nedostává, otce nezapsala do rodného listu. Aneta tak kromě výživného musí vyžít z rodičovského příspěvku ve výši 7600 Kč, z přídavků na děti v hodnotě 1000 Kč a nyní čeká na vyřízení příspěvku na bydlení. Za pobyt v azylovém domě platí 7500 Kč, zbytek výdajů dělají nákupy potravin, plenek a dalších potřebných věcí.
„Momentálně mi pomáhá mamka i moje babička,“ říká Aneta a do budoucna neztrácí optimismus, přestože teď prožívá těžké chvíle. „Hned po rodičovské dovolené bych chtěla nastoupit do práce, ráda bych alespoň brigádně pracovala jako kuchařka,“ věří s odhodláním Aneta. Na Anetin příběh nás upozornila její babička a poprosila nás, zda bychom jí mohly pomoct.

A my věříme, že si zaslouží šanci na lepší život, proto jí fandíme. 

Pro Maminku Anetu jsme sehnali:

• Trvanlivé potraviny
• Jednorázové plenky – vel. 3 (pro Elišku) a vel. 4 (pro Kubíka)
• Umělé mléko Babylove od 10 měsíců (z drogerie DM)
• Zimní oblečení vel. 74-80 (pro Elišku – např. i zimní kombinézu, fusak do kočárku) a vel. 92- 98 (pro Kubíka – např. zateplené kalhoty, tepláky, čepice) a zimní boty pro Kubíka vel. 24-25
• Kočárek pro dvě děti (malý Kubík nechce moc chodit, a tak je pro Anetu složitější vyrazit s oběma dětmi na procházku)

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!