Maminka Lenka z Prahy

„Několik let jsem snášela domácí násilí.“

Lence je 29 let a stará se sama o dvě děti – syna Matyáše (8 let) a dceru Gwyneth Kate (6 let). Obě děti mají zdravotní komplikace – Matyáš má vývojovou vadu řeči, chodí na foniatrickou kliniku na logopedii a dělá velký pokrok. Teď už chodí do 2. třídy základní školy. Gwyneth Kate od svých osmnácti měsíců chodí jen po špičkách, lékaři u ní odhalili dětskou mozkovou obrnu a teď mají ještě podezření na další nemoc, holčičku tak čeká spousta vyšetření. Obě děti má Lenka s jedním mužem, za kterého byla vdaná osm let, prožila s ním však peklo.

„Několik let jsem snášela domácí násilí. Když jsem byla podruhé těhotná, v pátém měsíci jsem zjistila, že mě manžel podvádí. Když bylo dceři půl roku, odešel od nás a pak nás začala psychicky terorizovat jeho nová přítelkyně.“ Vše řešila i policie. Pak se Lence podařilo díky jedné dobročinné organizaci získat podporované bydlení v Praze, kde může zůstat do února 2018. Soud děti svěřil do Lenčiny péče, otec se o své děti zajímá jen občas, naštěstí však platí alimenty. Lence však scházejí peníze, protože našetřené úspory postupně mizí – v létě například musela dětem zaplatit letní tábory, protože neměla hlídání.

Lenka pracuje ve státní sféře, kvůli zdravotnímu stavu své dcery ovšem může pracovat jen na částečný úvazek. Její čistý příjem je 8000 Kč, k tomu dostává výživné na děti 9 500 Kč, 3300 Kč na péči o dceru a přídavky na děti ve výši 1 220 Kč. Díky tomu, že zatím bydlí v podporovaném bydlení, platí nájem spolu s elektřinou 5500 Kč, zbytek peněz spolknou běžné náklady jako obědy, škola, školka, telefon, škola v přírodě, zdravotní pomůcky, léky, potraviny apod. Lenka nemá žádnou podporu od své rodiny, pomáhají ji ale rodiny synových spolužáků. „Cizí lidi mi pomohli daleko víc než vlastní rodina. S dcerou jezdím do lázní a když syn tehdy nastoupil do první třídy a do lázní jsem ho vzít nemohla, moje rodina ho odmítla hlídat. Jeho otec mi řekl, že ho mám v péči a klidně ho můžu dát do dětského domova a ani se nezajímal, kde syn je, když jsem byla v lázních s dcerou. Tehdy mi naštěstí pomohla jeho třídní učitelka a rodiče spolužáků mého syna ho na měsíc ubytovali u sebe,“ vzpomíná Lenka s velkým vděkem za pomoc.

Nyní si hledá byt 2+KK v Praze, ideálně s nájmem i poplatky do 15 tisíc měsíčně. Pokud o takovém bytě víte, Lenka bude za jakoukoli nabídku moc ráda.

My Lence fandíme! 

Pro maminku Lenku se nám podařilo sehnat:

• Notebook nebo počítač pro Matyáše (může být i použitý – Matyáš chodí ve škole na informatiku a má doma trénovat naučené dovednosti, ovšem on nemá na čem, protože počítač nemá)
• Vysavač
• Oblečení pro děti (zimní oblečení – bundy, trika s dlouhým rukávem, kalhoty, zateplené džíny – vel. 128 (Gwyneth Kate) a vel. 134 (Matyáš)
• Zimní a podzimní boty pro děti (kotníkové, tenisky) – vel. 33 (Gwyneth Kate), vel. 34 (Matyáš)
• Nákup trvanlivých potravin – těstoviny, rýže, mouky, aj.

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!