Maminka Zuzana ze Dvora Králové nad Labem

„Nemohla jsem dceři dopřát ani dort k desátým narozeninám.”

Zuzaně je 37 let a sama vychovává své dvě děti – desetiletou dceru Natálku a dvouletého syna Matyáska. První vztah, ze kterého se po třech letech narodila Natálka, se Zuzaně rozpadl kvůli partnerově agresivitě a holdování alkoholu. „Kvůli alkoholu u nás docházelo k domácímu násilí, byla u nás i policie. Nebál se mě napadnout, ani když jsem měla dceru v náručí,“ popisuje Zuzana své zážitky. S Natálkou se její otec nestýká, na základě znaleckých posudků byl zbaven rodičovských práv. Neplatí ani alimenty, dluží již 200 tisíc, což se Zuzana teď snaží řešit. Natálka je navíc hyperaktivní, lékaři u ní diagnostikovali syndrom ADHD, takže je to s ní občas složitější.

A právě to těžko skousával Zuzčin druhý partner, se kterým má malého Matyáska. Odešel od nich, když byly Matyáskovi dva měsíce. „Přestěhoval se ke své nové přítelkyni, která je o šestnáct let starší než on. A co jsem se odstěhovala do svého rodného města, přestal se o syna zajímat. Nepřijel ani na Vánoce,“ říká smutně Zuzana. Otec Matyáska alespoň platí výživné 2 500 Kč.

Zuzka se nemá na koho obrátit o pomoc. Její rodiče již nežijí, zůstal ji jen bratr, který má také svoji rodinu a není v jeho silách Zuzku neustále finančně podporovat. Zuzka s dětmi bydlí v pronajatém bytě, kde platí 8 400 Kč. Pobírá přídavky na děti, na bydlení, rodičovský příspěvek, což jí dohromady dělá 15 500. „Musím splácet i půjčené peníze na stěhování, což je v rozpočtu také znát,“ upřesňuje Zuzana. Nemá tedy peněz nazbyt, přesto se snaží, aby její děti nebyly vyloučené z kolektivu, a tak podporuje Natálku při různých školních akcích a aktivitách, s Matyáskem alespoň občas zajde do mateřského centra, aby byl mezi vrstevníky, přestože je to pro ni finančně náročné. „V březnu dcera slavila 10 let a ani jsem jí nemohla dopřát oslavu a dort,“ zoufá si Zuzka.

Protože je ale silná žena, nevzdává se. Teď si hledá brigádu a syna by ráda umístila do školky. Vystudovala obchodní akademii, má zkušenosti jako prodavačka, pojišťovací poradkyně, ráda by pracovala v administrativě.

My Zuzce fandíme! 

Pro maminku Zuzanu se nám podařilo sehnat:

• Jednorázové plenky – vel.5 (ideálně sovičky nebo šmouly)
• Oblečení pro syna na léto/podzim (vel. 98,104)
• Oblečení pro dceru (vel, od 152, případně může být i dámské S nebo M) a boty vel.37
• Oblečení pro Zuzanu (vel. XL/XXL) a boty vel. 41
• Permanentku do místní ZOO a na koupaliště (Dvůr Králové nad Labem)

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!