Maminka Michaela z Hostinného

„Peníze mi teď vystačí tak na jídlo a jízdné do školy.”

Michaele je 39 let a je pětinásobnou maminkou. Nejstarší syn Radek (21) už je dospělý, a tak s Michaelou žijí jen čtyři děti – Jakub (9 let), Adélka (8 let), Šimonek (5 let) a Matyášek (2 roky). Společně bydlí v bytě 2+kk a pro Michaelu je velmi náročné celou rodinu uživit, je nucená půjčovat si peníze od cizích lidí. Má na sebe již několik exekucí a dluhy nesplácí, protože nemá z čeho. Zadlužila se kvůli nerozvážnosti, když si s bývalým přítelem pronajala dům.

„Lákala mě vidina toho, že děti budou na zahrádce, v létě to bylo úžasné,“ přiznává Michaela upřímně. Přítel ji ale přestal finančně pomáhat, a tak se Michaela postupně zadlužovala. Došlo to tak daleko, že neměla ani na zaplacení poplatků za plyn. „Skončili jsme tak, že jsme celý barák vytápěli pomocí dvou elektrických přímotopů. Šlo to s námi z kopce a přítel jednoho krásného dne odešel a už se neozval, nebral telefony,“ vypráví Michaela a dodává: „Obrátila jsem se na sociální pracovnici, která mi pomohla sehnat ubytování v azylovém domě. Tam jsme bydleli tři měsíce.“ Pak se Michaele ozvala bývalá domácí a nabídla jí podnájem v bytě, ve kterém žije doteď. Nájem splácí díky příspěvku na bydlení, který dostává od státu. Byt si zařídila díky věcem, které nabízeli lidé za odvoz. „Peníze mi teď vystačí tak na jídlo a jízdné do školy,“ zoufá si maminka samoživitelka. Dluhy už Michaela řeší i s dluhovou poradnou.

Alimenty dostává jen na dvě děti. Ani otce Adélky, ani Kuby nenechala zapsat do rodného listu, protože v obou případech šlo o známost, která netrvala dlouho. Šimonka má Michaela z druhého manželství, které se rozpadlo kvůli alkoholismu partnera a domácímu násilí. Jeho otec splácí 500 Kč a „sem tam“ svého syna vídá. S otcem Matyáška byla Michaela dva roky, ale jak sama říká, byl to komplikovaný vztah: „Chodil se mnou jen, když se mu zachtělo a když neměl peníze.“ Na syna má platit 900 Kč, ale tyto peníze vidí Michaela jen občas.
Na rodičovské dovolené má být Michaela ještě dva roky. Ráda by si našla brigádu, ale vzhledem k tomu, že jí nemá kdo hlídat děti, je to prakticky nemožné. Nepomáhá jí ani její rodina a Michaela už neví, jak dál.

My Michaele fandíme! 

Pro maminku Michaelu se nám podařilo sehnat:

• Jednorázové plenky vel. 5
• Hygiena a drogerie pro děti (šampóny, sprchové gely, tělová mléka, pasty na zuby, vlhčené ubrousky apod.)
• Oblečení a boty pro Adélku – vel. 146 a boty vel. 33
• Pračka (má již starší, z druhé ruky, která protéká)
• Nákup potravin (rýže, těstoviny, mouky apod.)

Rozhodli jste se pomoci tam, kde je to tolik potřeba?

Ozvěte se nám! Uvítáme jakoukoli pomoc! Děkujeme!